Cestování je můj život, tvrdí ve své nejnovější stejnojmenné knize cestovatel, fotograf a spisovatel Leoš Šimánek.

Jak vznikl nápad napsat tuto knihu?
Tato kniha především vůbec nebyla plánovaná.  Vznikla úplně spontánně. Letos v únoru jsme vyrazili s mojí manželkou  Lenkou do Orlických hor. Můj bratr Béďa se svojí novou ženou Marcelou nás pozvali  na běžky na Šajtovou. Oni  tam nedaleko bydlí.  Když jsme tam dorazili, začalo chumelit, pak se spustila vánice a my tam strávili celý den místo toho, abychom vyrazili na běžky.  V tom špatném počasí to nešlo, seděli jsme u krbu, povídali si o našem společném mládí, pak jsme se přehoupli na moje první cesty.  Druhý den chumelilo pořád dál, tak jsme si povídali o mé další cestě… A když jsme se pak po několika dnech strávených u krbu  loučili, můj bratr řekl:  Podívej se, co jsme toho tady napovídali. Z toho bys mohl udělat knížku.  Tak jsem honem běžel domů, napsal si poznámky a potom po Velikonocích jsem vyrazil do Rakouska, kde jsem tu knížku během jednoho měsíce napsal.

Knížka se jmenuje Cestování je můj život. Zvolil jste formu dialogu, není to cestopis, na které jsme u vás byli zvyklí.
Kniha je vlastně jeden velký rozhovor mezi mnou, mým bratrem a jeho ženou. Je to opravdu neobvyklé, ale velmi příjemně se to psalo.

Jaké máte další cestovatelské plány?
Na podzim zahájím svoje tradiční diashow turné po celé republice. Budu vyprávět o svých zážitcích, které jsem sepsal v knize Pobřeží Pacifiku – diashow se jmenuje Aljaška – Pobřeží Pacifiku. Doufám, že to bude pro lidi zajímavý zážitek.  Na konci roku vyrazíme s mojí ženou Lenkou do teplých krajů. Ona se na to hrozně těší. Vydáváme se do Indického oceánu, tentokrát to bude ostrov Réunion. Je zajímavý nejen tím, že tam lze platit eurem, protože je to francouzské území, ale především tím, že se pyšní jednou z nejaktivnějších sopek světa.  Sopky mě vždycky fascinovaly.

Pátečními hosty rozhlasového pořadu PéHá jsou spisovatelka a výtvarnice Vítězslava Klimtová a hudebník Pavel Půta z Pohádkové země.