Pavel Svoboda, ředitel speciálních škol:
Velikonoce pro mne jakožto bezvěrce znamenají především zlom mezi zimou a jarem. Vůbec ale nezpochybňuji a jakkoli neznevažuji jeho církevní význam, jeho sílu. Tím, že se láme zima s jarem je i znamením, že končím s lyžováním a začíná sezóna na mé milované Seči, potkám se po několika měsících s kamarády, budou dlouhé dny, sluníčko, jaro. Tedy to, co mám rád. A zážitky z Velikonoc? Nepočítaně, ale na publikování to není. Ale jako mladší chlapci jsme měli tradici, že jsme na velikonoční pondělí lezli do sečské přehrady. A mnohdy ve sněhu a ledu. Tak to byly fakt zážitky!

Tomáš Vymetálek, architekt:
Velikonoce mám jako svátky rád, ale přiznám se, že Vánoce mám radši, i když nevyjdou zrovna na sněhu jako ty poslední. Krásné zážitky z Velikonoc mám z doby mládí, když jsme s kamarády jakožto koledníci na kole objížděli po Hradci naše dívčí kolednické štace. To už jsme většinou z předchozích let věděli, která slečna pěkně barví vajíčka, dobře peče nebo u které nás její rodiče nechají ve sklepní sauně v klidu do večera vystřízlivět či ošetří drobné rány po nečekaných pádech z kola.

Michaela Hartigová, basketbalistka Hradce:
Když se řeknou Velikonoce, vybaví se mi pomlázka, kraslice a koledníci. Samozřejmě i plno dalších tradic, ale troufám si říci, že právě tyto vystihují Velikonoce nejvíce. Mezi mé  favority tyto svátky nepatří, ale pojí se s nimi plno zážitků, hlavně z dětství, kdy jsem si je „užívala" se vším všudy. Barvení  vajíček, pečení mazance, vymýšlení úkrytů a vycpávání kalhot, aby výprask bolel co nejméně. Byly to hodně  kreativní časy. A nezapomenutelný zážitek? Velikonoce trávené na vesnici, kde jsou to ty pravé svátky!

Jiří Vlček, exšéf okresního úřadu:
Velikonoce ohlašují příchod jara. Zima tak končí svoji kariéru a příroda se probouzí. Proto i oslavy jara jsou radostné a veselé. Je dobré zachovávat letité tradice, ke kterým patří dle krajových zvyklostí takzvaný šmirgus, koleda, mrskút a další . S mými spolužáky jsme jednou „vykoledovali" přemíru vajec. Nic lepšího nás nenapadlo, než před školou uspořádat vaječnou válku. Jedno školní okno to nevydrželo, školník byl hbitý a s klackem v ruce nás pořádně prohnal.