Názor č. 4

Když jsem se o projektu Park Malšovice cca před rokem, dvěma dozvěděla, byla jsem upřímně zděšená, proč zas další "obchoďák" a ještě k tomu v takové blízkosti centra města a OC Futurum.  Proto jsem se včera zúčastnila již druhé veřejné debaty o tomto projektu. Mám Hradec moc ráda, narodila jsem se tu a není mi jedno, co se v něm děje. Ze včerejší debaty jsem opravdu nadšená nebyla, jelikož hrubé a nevybíravé projevy fanoušků Parku Malšovice (a zřejmě i fotbalu) byly hlasitější než ty od oponentů.

Chápu, že milovníkům fotbalu už došla trpělivost a chtějí nový stadion za každou cenu. Taky bych si moc přála, aby byl místo současného ostudného stadionu postaven co nejrychleji nový a k němu přibylo i pěkné sportovní a multifunkční centrum, které bude sloužit pro volný čas dětem i dospělým. Ale ne za každou cenu! Nová obří obchodní centra přeci patří na okraj města, ne do jeho centra a tuplem ne do krásného prostředí u řeky, které tím naprosto ztratí své jedinečné kouzlo. Bojím se dopravní situace na okruhu, kudy každý den několikrát jezdím. Bojím se velkého zhoršení vzduchu ve městě. Do nákupních center se přeci nechodí pěšky, ale jezdí autem, abyste ty těžké nákupy pak odvezli. Naopak do sportovního centra auto nepotřebujete, pokud jste zdejší.

Jedním z argumentů pro Park Malšovice je, že díky obchodnímu centru budou finance pro hradecký fotbal a jeho stadion. No, podle těch čísel, co jsem slyšela, tak myslím, že kdyby Město zaplatilo stavbu nového stadionu, přilehlého sportovního centra a ještě ročně přihodilo několik milionů do kasičky hradeckého fotbalu, vyšlo by to přinejmenším stejně nebo levněji v porovnání s tím, co musí zaplatit v rámci projektu s firmou HB Reavis. A to bez nesmyslného "super-obchoďáku" a ke spokojenosti většiny občanů Hradce Králové, včetně fotbalových nadšenců.

Kateřina Hegerová

Názor č. 5

Park Malšovice tak jak je nyní plánován není potřeba. A to tak že vůbec.

To že se o něm mluví, vypovídá pouze o schopnostech vyvolat debatu a pozitivní náladu příznivců. O schopnostech tlačit svou věc na úkor ostatních. Park Malšovice by byl nákupním centrem a fotbalovým stadionem. Zbytečné vyhazování peněz investorů. Zcela.

a) Nákupních středisek je v Hradci bezpočet. V Malšovicích máme hned Futurum. A u nádraží se plánuje Aupark. Na co? Au.

b) Fotbalové stadion je v HK též. Navíc se otevřely dvě hřiště nedávno - u Slávie. Fotbal je jenom jeden sport. Existuje bezpočet dalších.

Za to ale chybí :

a) důstojné šatny a zázemí orientačnímu klubu OK 99 - převlékají se v plesnivé místnosti v zadním traktu hospody Pavlína u Biřičky, ačkoliv nosí svému městu medaile z evropských i světových šampionátů.

b) ještě jeden plavecký bazén na Flošně. Rodiny s malými dětmi opět nemají kam jít, protože jakmile se jenom trochu vyčasí, ocitají se v nedůstojné tlačenici u bazénů ne nepodobné tomu, co zažívají turisté při pohřbívání nebožtíků u řeky Gangy v Indii. Spousta Hradečáků raději utíká do okolních měst a obcí za koupáním. Jediná naděje je jít si zaplavat na Flošnu když prší. To si  ještě máme kam dát ručník.

c) Ještě horší je situace s veřejným bruslením. Zimní stadion je otevřený pouze 3x v týdnu na 1,5 hod., a to také jenom Malá hala Led je během 10ti minut rozsekán na strouhanku a o bruslení nemůže být ani řeč. Velká hala je mezitím zavřená. Neprobíhá tam zhola nic. Jenom se chladí led.

Hradečáci tím pádem opět utíkají do okolních měst a obcí - a ejhle tam je též narváno. Nyní je situace taková, že chce-li se rodina jít zabruslit, musí si vyhlédnout vzdálenější okresní město a z Hradce se jezdí bruslit do Jičína nebo do Trutnova.

d) Dětský zábavný park Tongo - není otevřený ve všední dny. O víkendech mají nekřesťanské ceny a čím dál více zákazů - neboť začíná tam být narváno také. Děti si skáčou navzájem na hlavy a přibývá úrazů.

e) Cyklostezky. Nejsou propojené. Chce-li si rodina s dětmi bezpečně projet některou z nich - ocitá se najednou v neřešitelné situaci, kde stezka náhle končí - a nikam dál nemůže aniž by neporušil dopravně-bezpečnostní pravidla.

f) A to nemluvím vůbec o parkování u Fakultní nemocnice. Kdyby náhodou se stalo že se dítě zraní, a je nutné dojet do Fakultní nemocnice - tak ráno od 7.00 odpoledne do 15.30 není tam volné místo ani pro kolo natož pro osobní vůz, protože stávající místa naprosto vyplní vozidly zaměstnanci, a pacienti mají smůlu. Zlomená noha se dostane do nemocnice leda tak autobusem nebo pěšky.

Hradec Králové se pyšní tím, že je městem sportu a mládeže. Nesmysl. Je městem dvou bohatých klubů, a kam když dítě nechodí - tak si může leda tak nazout boty, zhluboka si nadechnout - trhnout si nohou a zůstat doma.

Nezajímají mne nesmysly typu : investor má peníze na něco jiného. Nebo že: investor se chce zavděčit fotbalistům. Anebo že : investor chce rýžovat na nákupním centru. To už tu bylo. Také tak vypadáme.

Je potřeba najít peníze na to, co je opravdu potřeba. To jsem zrovna vyjmenovala.

Bydlím 25 let v Malšovicích. Pracuji ve Fakultní nemocnici. Mám 2 děti, 13 a 9 let. Jezdím všude na kole. Nejsem sama. Je nás víc - potřebujeme důstojné dospívání našich dětí. My jsme obyvatelé Hradce Králové. My máme potřeby. Město je od toho aby nám to splnil.

Zuzana Weberová, Fičíkova ul., Hradec Králové 9

Názor č. 6: Hlasy se sčítají do počtu nikoliv do velikosti decibelů

O megalomanském projektu Park Malšovice se napsalo a řeklo mnoho. Bohužel možná ještě více se nám neřeklo, neukázalo. Na diskuzi v Bio Centrál na to poukázal zastupitel Martin Hanousek. Negativní dopad na životní prostředí osvětlil pan Vojtíšek z ČVÚT.

Nechce se mi věřit, že někdo bude dobrovolně vystavovat své děti zplodinám z výfukových plynů, že chce dobrovolně ztrácet čas v dopravních zácpách anebo trávit svůj čas v obchodním domě. A už vůbec se mi nezdá, že by někdo podporoval neprůhledné procesy okolo plánování a případné výstavby celého komplexu.

Naopak jsem přesvědčená, že to co jsme zažili v Centrále, byla jen zoufalá touha některých fanoušků po slušném stadionu, ale i první lize (což nám stadion vůbec nemusí přinést).

Dejme slovo občanům Hradce, ať se vysloví v referendu. Jestliže se většina Hradečanů rozhodne pro projekt, je mou povinností vykonat jejich vůli a budu hlasovat pro. Pokud je to ovšem hlasité přání menšiny, pojďme se vrátit k původní myšlence na výstavbu fotbalového stadionu přiměřeného i cenou Hradci Králové.

Tereza Nyklíčková, zastupitelka města Hradec Králové