O tom, že v případě Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga to platí na sto procent, asi není nutné nikoho přesvědčovat. Těžko najít jinou dvojici, která budí u lidí tak rozporuplné pocity. Oba mají své bezmezné  obdivovatele a podobný počet stejně bezmezných odpůrců. Díky tomu jsme svědky tak vypjatých výroků, jakých se dopustili třeba scenárista a režisér seriálu Zdivočelá země, kteří prohlásili, že už nechtějí v budoucnu spolupracovat s hercem Martinem Dejdarem, jenž se chystá volit Miloše Zemana. Na to, jaký názor na oba kandidáty mají Východočeši, jsme se zeptali čtyřiadvaceti z nich.

Dnes odpovídají na otázku, co jim na Miloši Zemanovi a Karlu Schwarzenbergovi vadí, a zítra se vyjádří k tomu, co se jim na nich naopak líbí.

Jakub Martinec, 34 let, sbormistr, Hradec Králové:
Nesmírně mi vadí primitivní útoky na Karla Schwarzenberga, které se v posledních dnech vyrojily od Klausů. Karel Schwarzenberg je noblesní muž, který by nás na rozdíl od Miloše Zemana dobře  reprezentoval v zahraničí.

Aleš Dryml, 33 let, plochodrážní závodník, Pardubice:
Abych se přiznal, tak ani na jednom kandidátovi není něco, co by mi zásadně vadilo. V novinách se  hodně píše o minulosti, ale to mohou být i kachny, které se nemusí zakládat na pravdě. Osobně jsem u toho nebyl, tak nemůžu hodnotit.

Radek Hochmeister, 30 let, profesionální fotbalista, Hradec Králové:
Miloš Zeman je na můj vkus až moc útočný, kolikrát zbytečně a někdy i nevybíravě. Na druhém kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi si nejsem jistý jeho věkem. Nevím, zda by v pětasedmdesáti letech tak významný úřad zvládl.

Jana Kubáčová, 55 let, Rychnov nad Kněžnou:
U pana Schwarzenbergra si dost dobře neumím představit novoroční projev. Takže mi u něho vadí mluva. Jelikož je to ale už starší člověk, tak to toleruji. Miloši Zemanovi nevěřím, za ty roky, co se v politice motá, mě nepřesvědčil.

Milan Novák, 59 let, Rychnov nad Kněžnou:
Na každém se něco najde. Třeba na Karlu Schwarzenbergovi nemám rád jeho vztah k Benešovým dekretům. A u jeho konkurenta Miloše Zemana mi samozřejmě vadí jeho arogantní vystupování. To se mi opravdu nelíbí.

Luboš Remplík, 27 let, webdesigner, Hradec Králové:
Uznávám, že Karel Schwarzenberg by měl mít jako prezident České republiky lepší ústní projev. U Miloše Zemana se mi nelíbí jeho minulost a celkově mi nevyhovuje ani jako postava na politické scéně.

Ondřej Nedvídek, 26 let, webdesigner, Hradec Králové:
Na Miloši Zemanovi se mi nelíbí jeho agresivita a překrucování pravdy. Věřím, že Zeman je silná osobnost, ale působí jako člověk bez charakteru. Na Karlu Schwarzenbergovi se mi nelíbí jeho snad až moc proevropské cítění. Zatím vidím lepší cestu v tom, abychom euro nezaváděli.

Martina Součková, 42 let, Na jednom břehu, Hradec Králové:
Na Miloši Zemanovi i jeho příznivci Václavu Klausovi je vidět, že udělají vše, aby soupeře zlikvidovali. Miloš Zeman v debatách s lehkostí sobě vlastní nemluví pravdu, z ostatních s oblibou dělá debily a rodina Klausova sklouzává k nejprimitivnějšímu nacionalismu.

Josef Pojezdný, 52 let, právník, Dvůr Králové n. L.:
Na jednom kandidátovi mně nevadí skoro nic, na druhém všechno. Na Miloši Zemanovi mně vadí především jeho arogance a hulvátské chování. To jsou nejdůležitější neodpustitelné chyby, které by se u kandidátů na post prezidenta neměly objevovat.

Alena Michnová, 30 let, zaměst. moto firmy, Jičín:
Vadí mi na nich snad úplně všechno. Divím se, koho lidi poslali do druhého kola. Je pravda, že každý má nějakou minulost, ale proč volíme lidi, kteří se dopustili, s prominutím, tolika „prasáren"? Ale celkově horší je podle mě Karel Schwarzenberg.

Jan Slowiak, 54 let, trenér BK JIP Pardubice:
U pana Zemana se mi nelíbí jeho chování v diskuzích a kampani. Vůči druhým se projevuje agresivně a útočně. V první řadě mu určitě chybí stranický nadhled. Na panu Schwarzenbergovi, který je mým favoritem, mi naopak nevadí skoro nic.

Petra Koubková, 26 let, asistentka, Dolní Roveň:
Z obou kandidátů si nemohu vybrat, koho bych volila. Pan Zeman mi nebyl nikdy sympatický, občas mi vadí jeho chování, a pan Schwarzenberg mě za poslední týden odradil svými výroky a navíc mi přijde jeho věk na zastávání funkce prezidenta vysoký.

Jaroslav Němec, 39 let, skladník, Bystré:
V posledních dnech mi vadilo vystupování  některých kandidátů. Konkrétně Karel Schwarzenberg svou výřečností a urážkami útočil na Miloše Zemana. Myslím si, že slíbená férová kampaň dostane ještě v příštích dnech pořádné trhliny.

Josef Gracias, 44 let, ředitel agr. kom., Svojanov:
Na obou kandidátech na prezidenta mi vadí, že mají svůj podíl na současném stavu naší země i politiky. Nechci vůbec komentovat současnou volební kampaň. Myslím, že spíše rozděluje lidi v České republice, což je ale úplně zbytečné.

Simona Chalupová, 46 let, ředitelka muzea, Chrudim:
Miloš Zeman je od opoziční smlouvy neprůhledný politik. Nebyl schopný zdůvodnit třeba své napojení na LukOil. Kdyby byl zvolený, přijde mi, že se bude pokračovat v nastavené linii. Je to takový tanker, který ze svého směru neuhne.

Taťána Hejlová, 51 let, podnikatelka, Česká Třebová:
U Miloše Zemana se mi nelíbí, kolikrát změnil politickou stranu, aby dosáhl svého. A také jeho samolibé vyrývání, které je nedůstojné hlavy státu. U Karla Schwanzerberga nemohu říci, že by se mi něco nelíbilo, snad jedinou jeho nevýhodou je vysoký věk.

Petr Wagenknecht, 42 let, fotograf, Ústí nad Orlicí:
Z Miloše Zemana cítím určité buranství, k tomu alkohol, vla- stně ho propaguje. Je samolibý, vyzařuje z něho„jájismus", v tom je podobný Klausovi. Na Karlu Schwarzenbergovi mi trochu vadí jeho artikulace, i když ho nakonec zlidšťuje. Ale on na ní určitě zapracuje.

Josef Pejchal, 33 let, herec, Pardubice:
Snažím se na obou kandidátech hledat pozitiva a ani jednomu bych nerad ublížil. Nicméně si myslím, že nesmíme zapomínat na minulost a to, jak ovlivňuje dění u nás dosud. Právě proto nemám důvěru k Miloši Zemanovi, přestože ho osobně neznám.

Miloš Malý, 35 let, kouzelník, Náchod:
Každý z kandidátů má něco. Jednoho si ještě pamatuji z dob, kdy byl premiérem, proto upřednostňuji toho druhého. Poslední dobou mi chodilo hodně e-mailů, které házely špínu na kandidáta, kterého jsem si vybral. To mě utvrdilo v tom, že jsem zvolil správně.

Iva Vajsarová, 24 let, studentka, Velké Poříčí:
U Miloše Zemana mi nejvíc vadí jeho minulost, především jeho vystupování v době, kdy byl premiérem, a snaha udržet se u moci za každou cenu. U Karla Schwarzenberga se mi nelíbí jeho nesrozumitelná výslovnost. Přesto je v současné situaci mým kandidátem.

Jan Lašek, 63 let, psycholog, Hradec Králové:
Nelíbí se mi, když si prezidentští kandidáti dělají navzájem podpásovky. Mají se chovat férově a hrát celou dobu podle stejných pravidel. Ne se snažit dělat, zvláště v případě jednoho z kandidátů, z protivníků hlupáky a útočit kvůli malichernostem.

Jaroslav Bušta, 27 let, kastelán, Slatiňany:
U pana Zemana mi vadí podivní lidé, kteří se pohybují v jeho okolí a vůbec pozadí jeho týmu. A také se mi nelíbí jeho do nebe volající hulvátství. Na panu Schwarzenbergovi se mi nelíbí, že je členem vlády, která nečiní všechny kroky, které bych si představoval.

Žaneta Dolanová, 41 let, podnikatelka, Žacléř:
Miloš Zeman je mistr slova, ale to je asi tak všechno. Nedotáhl by nic do konce, pořád by se jen mluvilo jako dosud. Bonmoty nejsou řešení. U Karla Schwarzenberga je to obráceně. Mluvení není jeho silná stránka, často je mu špatně rozumět, ale důležitější jsou činy.

Veronika Kumstová, 23 let, laborantka, Chvalkovice:
Bohužel se mi nelíbí ani jeden kandidát a volit nepůjdu. Miloš Zeman je mi velmi nesympatický už od pohledu, nemám ráda jeho humor. Když ho vidím mluvit v televizní debatě, tak hned přepnu. Oba kandidáti by někdy raději měli zůstat potichu.