Dostupnost bydlení ve městě je zejména pro mladé lidi dlouhodobě velmi špatná a náklady na bydlení jsou v Hradci Králové hned po Praze a Brně třetí nejvyšší v zemi.

Při losování startovacích bytů na podzim 2018 se na 46 bytů hlásilo 1123 mladých lidí. Některé z městských bytů jsou přitom neobsazené. Zejména kvůli jejich špatnému stavu. Mohlo by se zdát, že hradecká koalice i s podporou opozice rozjede za 10 měsíců ve funkcích jejich rekonstrukce tak, aby se mohly zaplnit. Zatím se tak ale nestalo.

Radní se sice shodují, že je to pro město priorita, chybí ale vyčleněné peníze. Opoziční zastupitel Pavel Vrbický mluvil na zasedání zastupitelstva o nákladech na rekonstrukci asi 50 bytů ve výši 12 milionů. V městském rozpočtu nejde o nijak závratnou částku. Radnice vydává ročně 300 milionů na dotacích pro sportovní a kulturní spolky, což ostatně označil za příliš vysoké číslo i primátor Alexandr Hrabálek.

Když už tedy nebyli hradečtí radní schopní najít peníze v letošním rozpočtu, který tvořili jejich předchůdci, měli bychom pozorně sledovat, zda to zvládnou nyní. Rozpočet na rok 2020 už bude pouze v jejich rukou. A jestli se chce Hradec Králové dál honosit titulem salón republiky, musí být schopen nabídnout mladým lidem dostupné bydlení. Nebo se stane městem duchů, ze kterého mladí budou odcházet.