Když byste měla Pecha Kuchu popsat jednou jedinou větou člověku, který vůbec neví, o co jde, co byste řekla?
Já si myslím, že bych to jednou větou nedokázala…

A když bych vám dovolila několik vět navíc?
Řekla bych, že tam uvidíte mluvit zajímavé lidi, kteří se věnují zajímavým věcem a přišli se s nimi pochlubit nebo je přišli představit. Většinou se to týká nějakého vizuálního umění. Může to být architektura, design, výtvarno, divadlo, nebo třeba  fotografie.

Řečníci jsou přímo z Hradce a jeho okolí?
Snažíme se o to. Už zakladatelé Pecha Kuchy chtěli představit kreativitu své lokality. Jenomže oni začínali v Tokiu, které má skoro tolik obyvatel jako Česká republika, takže jsme pojem lokalita museli trochu rozšířit.

Diváci? Baví se přímo královsky
Plný sál lidí a na pódiu řečník, který má představit svou práci, netradiční koníček nebo zajímavý nápad během pouhých šesti minut a čtyřiceti vteřin. Zdá se vám vyměřený čas příliš krátký? Naopak, je to právě akorát. Podmínky mají navíc všichni stejné, záleží jen na nich, jak se s nimi poperou. Zkušenosti z minulých ročníků se však schodují v jednom – ať už to dopadne jakkoliv, diváci se královsky baví. Středeční setkání letošní sezony je poslední, už teď je ale na spadnutí pokračování. „Řešíme licenci, rádi bychom navázali i v příštím akademickém roce," potvrdila Ilona Machova z kina Bio Central, v jehož velkém sále Pecha Kucha Night probíhá.

Jak vůbec probíhá hledání „kreativců z okolí"?
Hradec i Pardubice jsou poměrně malá města a mezi těmito lidmi se tu často pohybujeme, takže spoustu z nich známe osobně, nebo se o nich dozvíme přes kamarády a známé. Je to hodně o doporučení. Často jde o lidi, kteří jsou velmi šikovní, ale nemají možnost to nikde ukázat. A nebo jsou tak skromní, že se ani nepokouší někde ukazovat. V tom jim Pecha Kucha Night dává jedinečnou příležitost, jak nenásilnou formou ukázat, čím se zabývají.

Když zavzpomínáte na minulá setkání, který řečník byl pro vás osobně nejvíc inspirativní?
Mě inspirují všichni už jen tím, že jsou schopni jít s kůží na trh a ukázat, čím se zaobírají. Myslím, že to není nic lehkého a opravdu upřed nimi smekám.

Uvízl vám někdo konkrétní v hlavě?
Těch lidí bylo určitě víc, ale líbí se mi, že tam jsou i netradiční projekty. Proto mě třeba hrozně potěšil řečník Honza Arndt, pro něhož mají obrovské kouzlo pajzly – hospody čtvrté cenové. Rozhodl se, že bude nepravidelně vydávat magazín, kde ve fotografiích i textech popisuje místní poměry. Je to hrozně poetické. Byla tu i Vendula Chalánková, které je nesmírně vtipná a skromná. Je to výtvarnice, vystavovala po celém světě a ke svému vyjádření používá obrovský nadhled a netradiční smysl pro humor. Známé jsou třeba její opravdu velmi cynické komiksy.

Co nás čeká na čtvrtém a prozatím posledním setkání?
Diváci se mohou těšit na Divadelní soubor Q10, který působí v Divadle Drak, vystoupí tu Martina Erbsová, která je předsedkyní kulturní neziskovky kontrapunkt, jejíž tým pořádá Open Air Program  mezinárodního festivalu Divadlo evrospských regionů a připravuje letos také festival Jazz Goes to Town. Já osobně se už nemůžu dočkat Petry Novotné, která se živí jako foodstylistka.