Co mě však překvapilo, byl fakt, že s tím dle svých slov počítali. Začal jsem se tedy zaobírat otázkou, jak je to vlastně s úrovní informací předaných studentům. Proto jsem se rozhodl zaměřit se na další termín – pražský a zjistit přímo od zúčastněných studentů, jaké dojmy z celého veletrhu mají.

Výsledek byl pro mě šokující: vyjma jediné studentky Biskupského gymnázia v Hradci Králové se na dvě desítky dotazovaných shodlo, že jim Gaudeamus nic nového nepřinesl a při výběru školy nijak nepomohl.

Polovině z nich dokonce přišel naprosto zbytečný. Často z úst studentů padala ostrá slova nejen týkající se celkové organizace, ale i „protlačování nepopulárních oborů“. Osmnáctiletý Christian Grym z gymnázia Boženy Němcové říká: „Gaudeamus pro mě byl stejně jako pro řadu mých spolužáků nepříjemným překvapením. Například prezentace Karlovy univerzity se omezila pouze na Fakultu tělesné výchovy a sportu, MatFyz, Přírodovědeckou fakultu a Plzeňskou lékařskou fakultu, což bylo pro valnou část posluchačů přednášky zklamáním. Místo informací o studiu poskytovaly školy ve svých prezentacích pouze líbivou a nekonkrétní reklamu, která ale nikomu neposkytla konkrétní informace. Jsem rád, že jsem měl již před veletrhem o výběru školy jasno, protože Gaudeamus by mi s volbou rozhodně nepomohl.“

Z návštěvy veletrhu nebyl nadšený ani další ze studentů Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové, jenž si nepřál být jmenován. „Na veletrh jsme s přáteli jeli hlavně z toho důvodu, že jsme se mohli vykašlat na školu a udělat si výlet Prahou. Že Gaudeamus nemá smysl brát vážně, je fakt všeobecně známý, který jsem si však letošní účastí potvrdil na vlastní kůži. Na školách byla vidět snaha ukázat jen pozlátko a veletrh tím ztratil jakoukoliv vypovídací hodnotu.“ Projekt Gaudeamus by pro nerozhodné studenty měl v každém případě být velkou pomocí, ukazuje se však, že tomu tak není.

Vysoké školy na něm představují zejména uchazečsky méně populární obory, což významně sráží hodnověrnost celé události i škol samotných. Není se ale čemu divit. Proč prezentovat obor, na který se ročně hlásí tisíce lidí? A tak se tedy jasně ukazuje, kdo tím získává nejvíce. Studenti to bohužel nejsou.

Čtěte také:
Na vysokoškolské přihlášky zbývá jen několik dní

Matěj Košťál