Po desetidenním politickém detoxu Andrej Babiš oznámil, že zůstává v čele hnutí i poslancem. Že by ho všichni členové předsednictva tak dlouho přemlouvali, až na to – nerad – kývnul? Zajisté nikoliv. Hnutí ANO bez Andreje Babiše nedává smysl. Je to jeho dílo a až skončí šéf, pomalu uvadne. Jenže lídr zdaleka není v cíli. Teď jen trochu (asi tak na měsíc, neboť déle to nevydrží) poodstoupí. V závětří bude čekat na vládní přešlapy, chudnutí domácností, únavu z války a pnutí v pětikoalici.

Luboš Palata
Slovenské loučení Zemana bylo důstojné. Zopakujme to

Zatímco Voldemort se živil krví jednorožců, Babiš bude sílit chybami vlády. Příměr jsem použila záměrně, protože předseda hnutí ANO vytváří dojem, že ho média zobrazují jako ztělesnění zla, a to s „obsesivní nenávistí“, jak řekl ve čtvrtek. Omyl. Nepochybně existuje dost novinářů, kteří ho nemají rádi, avšak většina nikoliv z principu, nýbrž kvůli jeho vystupování, nepravdivým tvrzením, touze zvítězit za každou cenu. Právě proto ANO vystrkuje dopředu Karla Havlíčka a Alenu Schillerovou. Ani jeden z nich nevzbuzuje negativní emoce. Snaží se být věcní a opírat se o fakta, byť s kritikou vlády často míří mimo terč.

Problém je, že mnohokrát přiznali svou náklonnost k pravici. Jejich šéf ovšem sbírá hlasy úplně jinde. V chudších regionech, mezi penzisty a nízkopříjmovými zaměstnanci. To zkrátka nejde dohromady, kulatý čtverec je nonsens. Místopředseda sněmovny a ANO Havlíček to dobře ví. Proto vytahuje kartu s nálepkou progresivisté, zelení fanatici, eurohujeři, aktivisté. Tu lepí na čelo ODS, aby zdůraznil, že ANO je konzervativní stranou tradičních hodnot a rodinných firem.

Martin Komárek
Do penze v osmašedesáti?

Nemyslím, že by to zabralo, ale vládní strany budou muset na novou strategii Babišova hnutí zareagovat. Každou jejich minelu, například v podobě nejasné strategie v boji s dezinformacemi, nejsilnější opoziční subjekt využije.

Kampaň do sněmovních voleb zahájil naplno ve čtvrtek. A nepochybuji o tom, že Andrej Babiš chce být opět premiérem.