Hodně bouřlivé reakce vyvolala otočka primátora Alexandra Hrabálka (ODS) ohledně odvolání Hradce Králové proti emisní výjimce pro opatovickou elektrárnu. Ještě minulou středu Hrabálek ujišťoval na tiskové konferenci, že se město stejně jako Královéhradecký kraj proti dlouholetým výjimkám na vypouštění rtuti a oxidů dusíku do ovzduší odvolá. Netrvalo to ani týden a vše je jinak. Místo odvolání, které má určitou právní váhu, Hradec pouze pošle dopis elektrárně s žádostí, aby se začala chovat zodpovědněji sama.

Ačkoliv primátor, který je zároveň slušně placeným členem dozorčí rady zmíněné elektrárny tvrdí, že sám byl pro odvolání, pětičlenný zastupitelský klub ODS nakonec rozhodl jinak. Bývalý akademik zřejmě ani po třech letech ve funkci primátora nepochopil, jak funguje politika. Říct veřejně na tiskové konferenci, že se město odvolá, aby o pár dní později zjistil, že proti je celé vedení města včetně jeho vlastní strany, je politický amatérismus.

Elektrárny Opatovice.
Hradec se nakonec proti výjimkám pro opatovickou elektrárnu neodvolal

Ještě větší amatérismus pak předvedla nejsilnější opoziční strana. Když primátor vysvětloval svou otočku tím, že proti odvolání bylo nakonec 25 zastupitelů, ozvalo se HDK s tím, že jejich sedmičlenný zastupitelský klub byl rozhodně pro. Hrabálka proto na sociálních sítích obvinili z nehorázné lži. Jenže jak se ukázalo, předseda klubu HDK Zdeněk Fink opravdu poslal primátorovi mail, ve kterém se za svou stranu vyslovil pro neodvolání. Zřejmě to ale nepřiznal tomu, kdo za HDK komunikuje na sociálních sítích. Místo snadné smeče, kterou primátor opozici svým jednáním nabídl, si tak HDK vstřelilo vlastní gól.