„Při podávání žádostí to znamená komplikaci, ale věřím ve zdravý rozum,“ uvedl ředitel krajského pracoviště Národního památkového ústavu Oldřich Pešek. Dodal, že investice na památkách Hradecka s využitím dotací budou pokračovat i příští rok.

Konkrétně u roky trvající obnovy fasády Hrádku je přesvědčen, že dosud nesmazaný zápis o exekuci v katastru nebude při vyřizování žádosti o dotaci hrát roli. „V tomto případě jde o dotaci z programu ministerstva kultury, které je naším zřizovatelem,“ vysvětlil. Rozsah prací na Hrádku však zatím nedokázal sdělit.

„Nechci to konkretizovat, bude záležet, kolik peněz dostaneme,“ uvedl. Podle optimistické verze by obnova fasády na Hrádku mohla skončit už v příštím roce.

S dotacemi, třeba z evropských titulů, by památkáři problémy mít mohli. Podmínkou při podávání žádosti je, že na majetku žadatele není žádná zátěž. „Jelikož stále nebylo provedeno rozhodnutí soudu, tak vám takový výpis nikdo nedá. Musíme to složitě vysvětlovat,“ řekla mluvčí památkového ústavu Zdeňka Kalová.