Vzpomínáte na film s dobrosrdečným obrem Johnem Coffeym, který dlouhou chodbou vězení zvanou „zelená míle“ odkráčel na elektrické křeslo, neprávem odsouzený k trestu smrti?

„Míle pro Stříteského“ - přesně takový název nesla předvolební akce, jež měla někdejšího primátora Pardubic pro příštích šest let znovu posadit do trochu jiného křesla, senátorského.

Na poslední cestě Jiřího Stříteského (ODS) dokonce doprovodil sám premiér Petr Nečas. Takže šlo vlastně o důstojný politický konec. Občané Pardubicka a Chlumce si teď ve druhém kole senátních voleb vybírají mezi Jiřím Komárkem (ČSSD) a Miluší Horskou (Nezávislí). Skoro stejně bídně jako Jiří Stříteský dopadla ODS v obou statutárních městech východních Čech.

A premiér Nečas zvedá prst: „Neuspěli jsme tam, kde mají naši představitelé špatnou pověst, strana se potýká s vnitřní nestabilitou, anebo nás zasáhla voličská únava z dlouhého času, kdy jsme vládli radnicím.“ Jinými slovy: primátorů Divíška a Demla mají občané plné zuby? A oba regionální politici to správně odhadli, proto raději nekandidovali? Tak černobíle jako premiér Nečas si situaci hodnotit netroufám. Ale je fakt, že povolební vyjednávání jsou bouřlivá. Ostatně již začala.

A je pravděpodobné, že vítěz ČSSD nebude sedět v primátorském křesle ani v Hradci, ani v Pardubicích.