Vyhrál jste regionální kolo Rozjezdů v Hradci, v národním jste se umístil třetí. To je v konkurenci skoro 300 projektů velký úspěch, čekal jste to?
Rozjezdy roku dopadly nad veškerá moje očekávání. Navíc, když si vzpomenu, že původně jsem s CVAKMATem extra velké plány neměl a bral ho jen jako rozšíření svých služeb, tak je to velká pecka.
Právě Rozjezdy mě utvrdily v tom, že vkládám čas, energii a peníze do něčeho, co má smysl a velký potenciál. A rozhodně CVAKMAT pomohly nakopnout správným směrem a jednodušeji rozjet – i díky nim jsem si uvědomil jakou cestou jít. Nyní už je ve výrobě nový model.

Živíte se jako svatební, reportážní a portrétní fotograf. Jak vás napadla myšlenka automatické fotobudky?
Lidé si mě objednávali, abych jim nafotil svatbu nebo večírek a občas po mně chtěli i samostatné fotografické studio, kde by se mohli fotografovat s rodinou a přáteli.
V praxi to vypadalo tak, že jsem celou dobu stál na jednom místě, fotky svatebčanům ukazoval na mrňavém displeji a mezitím mi samozřejmě unikaly všechny ty zajímavé a podstatné svatební momenty. Tak mě napadlo plně to studio zautomatizovat, abych u toho vůbec nemusel být. Lidé by se sami fotografovali a já se naplno věnoval reportáži.

A ukázalo se, že ten nápad funguje…
Lidi to nesmírně baví. Tím, že se na ně přes hledáček nekouká nikdo cizí, se mnohem víc odvážou. Výhodou také je, že na velkém zabudovaném displeji vidí v reálném čase, jak fotka dopadla a mohou si ji dle libosti přefotit. Díky dálkovému ovladači se  navíc vyfotí až v momentě, kdy jsou opravdu připraveni.
Taky s sebou vozím velkou truhlu plnou různých vtipných rekvizit, takže je to opravdu velká legrace. Dokonce se mi stává, že občas chtějí CVAKMAT na svatbách víc, než mě jako fotografa (smích).

Jakub Misík
• je svatební a portrétní a reportážní fotograf
• je mu 22 let a narodil se v Hradci Králové
• je svobodný
• vystudoval Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové
• aktuálně studuje Střední školu služeb, obchodu a gastronomie na Pouchově, obor fotograf
• jeho fotografický projekt CVAKMAT zvítězil v regionálním kole podnikatelské soutěže Rozjezdy roku, z celorepublikového klání si odnesl 3. místo
• mimo jiné externě fotí také pro Hradecký deník

Na to, že přístroj oficiálně funguje teprve od ledna, už máte na kontě pěknou řádku akcí – skoro padesát. Jezdíte jen Královéhradecko?
Je pravda, že jsem v podstatě jediný, kdo takovou službu ve východních Čechách nabízí, konkurenční přístroje se soustředí hlavně v Praze. Náš region je tedy taková základna,  akce jsou ale domluvené po celé republice.
V budoucnu bych chtěl expandovat také na Slovensko nebo do Polska. To už těch přístrojů budu ale potřebovat aspoň padesát (smích).

Vzpomínáte si ještě na akci, kde se poprvé „cvakalo?"
To bylo na svatebním veletrhu v Hradci, v hotelu Nové Adalbertinum.
Tam jsem poprvé tu svoji „krabici" vystavil světu (smích). Pamatuji si, že mi spadl obrovský kámen ze srdce, protože to všechno fungovalo jak mělo a navíc se to lidem líbilo.

Cílíte tedy hlavně na svatby, snoubence a svatebčany obecně?
Svatby jsou jen jedna skupina. Ono hodně záleží na sezoně – na jaře a v létě frčí hlavně svatby, v zimě jsme naopak s mým týmem objížděli převážně maturitní plesy. Na podzim se chystáme na různé firemní večírky. Celý rok je zkrátka „co dělat".
Navíc chci pro různé akce vytvořit různě technicky vybavené přístroje. Na svatby bude CVAKMAT obohacený o tiskárnu – svatebčané se tak vyfotografují a snímek s pozdravem nebo věnováním mohou ihned dát novomanželům.
Naproti tomu na  večírcích už tisk není tolik žádaný, lidem jde hlavně o to, aby měli na akci vůbec nějakou vzpomínku a radši si fotku dají na Facebook.

Podnikatelé se většinou shodují, že začátky jejich byznysu nebyly zrovna jednoduché. Jak jste to měl vy?
Měl jsem to stejně. Dalo to spoustu práce, prošel jsem si spoustou slepých uliček a vyhodil spoustu peněz za věci, které jsem vůbec nepotřeboval. Hodně jsem zkoušel, experimentoval, hledal komponenty, které by mi přesně vyhovovaly a byly kvalitní.
Bylo potřeba vymyslet celý ten systém. Taky jsem překonával řadu pro mě tehdy nečekaných problémů, třeba když jsem si chtěl zaregistrovat název a zjistil, že už ho někdo dávno používá (smích).

A jak jste to vyřešil?
Sešel jsem se s týmem a vymýšleli jsme narychlo nový název, a tak vlastně vznikl CVAKMAT. Musím se přiznat, že nejdřív jsem z výběru moc nadšený nebyl, ale zpětně to považuji za nejlepší rozhodnutí, které zatím padlo. Právě ten název totiž přesně vystihuje jeho podstatu.

Přijali nejbližší vaše podnikatelské ambice nebo vám je naopak vymlouvali?
Jako vždycky mě podpořili. Už když jsem se po maturitě na gymnáziu rozhodl jít znovu na střední, stáli plně za mnou. Do podnikání právě s fotobudkou mě ale asi nejvíc „nakopl" bratr. Ten mě přesvědčoval, že to musím pořádně rozjet, a že to bude dobrý byznys.
Taky mám kolem sebe skvělý tým lidí, kteří vědí, co dělají a dělají to nejlíp jak mohou. I z nich cítím velkou podporu.