Rozhlasová režisérka a publicistka Jana Kroftová a její manžel, režisér, dlouholetý umělecký šéf Divadla Drak a nyní náměstek hradeckého primátora profesor Josef Krofta, si s moderátory Ladou Klokočníkovou a Miroslavem Vaňurou povídali o práci i společném životě.

Užíváte si teď doma divadelních prázdnin?
Já ano, ale musím říct, že od té doby, co jsem divadla nechal, tak se o něm dokonce už ani nebavím.

Tomu nevěřím.
Je hromada věcí, které jsou pro mě dneska podstatnější. Já jsem měl štěstí, že vždycky po určité periodě došlo k nějaké zásadní změně. Po dvaceti letech v Draku přišla nabídka přednášet na pražské divadelní fakultě, čili jsem se setkal s něčím úplně jiným.  
A když  se to angažmá chýlilo ke konci, tak se stalo nedopatřením, že jsem se ocitl na magistrátu, že se ze mne stal politik, čili zase něco nového. Já si myslím, že ty prázdniny moc nevnímám, protože magistrát pracuje i o prázdninách.

Vy jste celý život tvůrčí lidé, kumšt je prosáklý vaší rodinou 
a najednou přijdete na úřad, kde je všechno jinak. Jak jste tu zásadní změnu zvládl?
Já jsem opravdu ten první rok byl jako v Jiříkově vidění. Mám velikánskou kancelář, já se tam úplně bojím. Ale pak jsem zjistil, že když se člověk naučí některé věci   ignorovat, nebrat je vážně, tak se tam dá hromada věcí i dokázat a prosadit. Jsou to velké bitvy a malá vítězství. Na to si člověk musí zvyknout. I v té škole, kde jsem byl vedoucím katedry, i v tom divadle, kde jsem byl umělecký šéf, tak jsem byl zvyklý, že co jsem řekl, to platí. Tady to zdaleka nestačí. Musíte přemluvit hromadu lidí a potom v zastupitelstvu se třást, jaká bude účast koalice a jaká bude účast opozice. Někdy je to opravdu o prsa a je to dobrodružné.

Kdo režíruje doma?
Jana vypadá tak skromně, nenápadně,  já vypadám jako usurpátor, ale musím říct, že v podstatných věcech prostě sklapnu a je to.
Ale to není pravda, vždycky si prosadí svou… Josef byl vždycky přes ty obzory a já jsem dělala doma takové ty detaily,  jako jsem vychovávala  děti, vařila, nakupovala a pak jsem zaplať bůh měla  svoji práci v rádiu. To mě velmi bavilo.
To bylo dobré období, i když mně to rádio dost lezlo na nervy, poněvadž Jana to strašně prožívala. Tam vlastně mezi námi docházelo téměř ke střetu zájmů.
Ano, já si dokonce pamatuji, že jsi mi jednou vyhrožoval a řekl jsi – Pamatuj si, že ta práce je jenom tvůj koníček, tvoje povinnost je vychovávat děti. Tyhle věci jsem se pak naučila pouštět jedním uchem tam a druhým ven.

Host na pátek

Hostem pořadu PéHá bude v pátek 27. července po desáté hodině dopolední cestovatel, fotograf a prezident Českého klubu cestovatelů Petr Jahoda.