Moc se mi líbí, že chcete pomoci dobrovolným hasičům. Co všechno se může podařit prosadit? Držte se, ať to vyhrajete.
Mám pocit, že stát si práce dobrovolných hasičů neváží a nechrání je. Kdyby to viděli v Americe, jen by kroutili hlavami. V případě zvolení připravím a najdu podporu pro legislativní návrh, který bude přímo řešit činnost jednotek dobrovolných hasičů. Všechny tyto návrhy samozřejmě musí byt ještě propracovány a konzultovány s hasiči samotnými. Ale podle mého je potřeba zajistit státem hrazené kvalitní úrazové i životní pojištění, které bude platné i v době mimo službu a výcvik. A také pojištění majetku hasiče, který se poškodí při přepravě k zásahu a při něm, například osobního vozidla nebo mobilního telefonu. Musí se také zlepšit legislativní ošetření nároku na uvolnění od zaměstnavatele a refundaci mzdy, v rámci výkonu a po výkonu činnosti dobrovolného hasiče, například snížením odvodů pro zaměstnavatele.

Chci se zeptat, zda chcete nějak pomoci lidem, kterým ničí životy dluhy a exekuce.
Na Trutnovsku je skoro 9800 lidí v exekuci, v problémech s dluhy je až třetina dospělých lidí. Jsou to strašná čísla a v mnoha případech není tím hlavním důvodem potíží dluh samotný, ale tzv. „příslušenství“, tedy poplatky exekutorům, úroky z prodlení a další platby. Řada lidí má potom zabaveny skoro všechny příjmy, životní minimum je strašně složitě vypočteno na něco málo přes 6000 korun měsíčně. Přitom to lze jednoduše změnit, jenom pouhým nařízením vlády. Pokud se dostanu do Senátu, budu navrhovat změnu. Chci, aby vláda zvýšila částku, kterou nelze zabavit na úroveň minimální mzdy, tedy cca 12 000 Kč. Na mých stránkách www.klaradosenatu.cz už nyní můžete dostat poradnu v dluzích zdarma.

Paní Sovová, jaké problémy Vás nejvíce trápí jako podnikatelku a majitelku Luční boudy, která se nachází v 1. zóně Krkonošského národního parku?
Za 14 let na Luční boudě jsem se naučila žít s Krkonošským národním parkem, i když mne štve, že si někteří úředníci ulehčují práci a například zakazují vstupy do lesa plošně. Přitom by šlo vymezit opravdu vzácné zóny a my všichni bychom mohli třeba do normálních lesů v parku chodit na houby. Více mne štve celková byrokracie: stát každou věc kontroluje třikrát až čtyřikrát a efektivita se vytrácí. Já vyplňuji papíry, stojí mne to čas a peníze a třeba podle počtu celníků, kteří kontrolují pivovar Paroháč, je výnos daně nižší, než jejich platy. To chci v Senátu měnit.

Jak byste řešila problémy s nepřizpůsobivými občany v Úpici?
Příliv 1000 nebo 2000 lidí do pětitisícového městečka by byl problém sám o sobě. Pokud se ale přistěhují lidé, kteří nechtějí pracovat, je ten problém násobně horší. Pro Úpici je to likvidační.
Na naší společné debatě můj protikandidát, pan místostarosta Úpice, prohlásil, že snad pomůže mráz, když si již část z nich vytloukla okna. Podle mého názoru nepomůže, všimla jsem si, že zmíněné domy mají vysklená okna zakryté kartonem.
Řešení existují v zásadě dvě: jedno je legislativní, to se může změnit i v Senátu. Je potřeba změnit systém dávek a příspěvků, ve kterých se nikdo nevyzná. Na to budu v Senátu po svém případném zvolení tlačit.
Druhé řešení jsem viděla ve světě a je velmi funkční, opět k tomu může senátor tlačit ministry vlády a je to velmi rychlé: Stát musí městům pomoci. Úřad práce, hygienici a policie musejí zřídit služebny (třeba mobilní) přímo v problémových lokalitách. Úředníci musí vstát od svých stolů a řešit současný problém v Úpici osobním kontaktem, v Londýně, Kodani i dalších městech to tak funguje.

Fandím vám, ale opravdu myslíte, že např. dostavbu dálnice D11, rušení nesmyslných povinností nebo změny daňového systému můžete zařídit právě v Senátu?
Jako podnikatelka a advokátka jsem za posledních 20 let získala tolik razítek a povolení, že si umím představit vyjednávání s úřady okolo stavby dálnice. Jako senátorce mi budou muset úředníci odpovídat, budu mít možnost „prudit“ ministerstva a cílená aktivita hodně věcí změní. Rušení povinností je v mnoha případech jen záležitostí nařízení vlády, tedy opět jako senátorka můžu tlačit na vládu, případně se spojit s několika dalšími senátory a podat návrh zákona. Myslím, že jsem dobrá ve vyjednávání podpory, takžeby i naše návrhy mohli projít ve Sněmovně.