Hradec Králové je bez rozpočtu a město se bude na začátku roku potýkat s nemilou realitou rozpočtového provizoria. Pondělním odmítnutí rozpočtu města se naplno projevila slabost rozdrolené koalice, která město vedla poslední tři roky. Opozice se na torzo složené ze zastupitelů hnutí ANO a ODS vrhla jako na snadnou kořist a návrh rozpočtu rozcupovala na kousky.

Jednotní přitom rozhodně nebyli ani zastupitelé koaličního týmu. To se projevilo už symbolicky tím, že před rokem odvolaná náměstkyně Věra Pourová z ANO napadla v diskuzi jako první účet města na příští rok, když se podivovala, proč rozpočet nezohledňuje růst cen energií. Následné hlasování o návrhu opozice na přepracování rozpočtu dopadlo tristně. Zatímco opozice byla jednotná, u koalice podpořené komunisty se to říct nedá. S potopením návrhu rozpočtu pomohli po jednom také zastupitelé za ANO a ODS a to jen dokládá zvolna postupující rozklad.

Psali jsme:

Ilustrační foto
Opozice smetla rozpočet, Hradec čeká rozpočtové provizorium

S podivem také je, že si vedení magistrátu dopředu nespočítalo, jak může hlasování za současného stavu koalice dopadnout a nepokusila se dohodnout s opozicí. Teď politiky a úředníky čeká nové sestavování účtu města na poslední rok funkčního období současné vlády v čele Hradce Králové. Doufejme, že tentokrát se už všichni dokáží dohodnout a nový rozpočet se podaří co nejrychleji schválit.

Uvidíme, jak moc provizorium ovlivní chod města v roce. Doufejme, že co nejméně.