Andrej Babiš zdaleka není tak těžká váha jako Miloš Zeman, byť si to sám o sobě možná myslí. Proto to očividné zklamání po finiši Petra Pavla, proto ten ublíženecký lament před kamerami. To, že stojí daleko za svým mentorem ve věcech politických, ukazuje více než dobře Babišův výsledek ve východních Čechách.

Zatímco Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby v roce 2018 východ Čech zcela ovládl, Babiš tu nyní získal jen čtyři okresy z devíti (a za Pavlem zaostal i v celkovém počtu hlasů).

Zajímavé je pak srovnání aktuálních výsledků s tím, jak na východě Čech před pěti lety dopadl souboj Zeman – Drahoš, tedy druhé kolo prezidentské volby. Tehdy Drahoš zvítězil na Trutnovsku, Náchodsku, Královéhradecku a Orlickoústecku. A přesně v těchto okresech nyní zabodoval i Petr Pavel, navíc k tomu přidal ještě Pardubicko. To není pro Andreje Babiše před druhým kolem dobrá startovací pozice. Volební mapa východních Čech totiž může být za dva týdny jednobarevná.  

Babišovi poradci to dobře vědí. Jejich šéf, který očekával silnější podporu, má problém. Po veskrze korektní kampani se dá očekávat divoká finálová jízda, kde nebude nouze o podpásovky či vyloženě lživá nařčení. Ostatně Babiš ji už odstartoval na povolební tiskovce. Místy připomínal ubrečeného nekňubu žalujícího řediteli školy, že do něj kdosi strčil na školní chodbě, pak se ale vytasil s tvrdě konfrontační rétorikou plnou osobních výpadů. Cíl je jasný - odradit Pavlovy voliče, nikoli získat nové. 

Petra Pavla navštívila v jeho volebním štábu i neúspěšná kandidátka Danuše Nerudová
Pavel vyhrál první kolo prezidentské volby. O Hrad se utká s Babišem

Je pravděpodobné, že se generál v dalších dnech dostane do křížové palby lží a dezinformací. A že se Pavlovi příznivci nechají vyhecovat k protiakci. Česko si ale nezaslouží kampaň tak odpudivé podoby jako před pěti a deseti lety, kdy některé výpady ze strany týmu kolem nynějšího prezidenta dosahovaly etického dna. Nebo snad ano? 

Těšil jsem se na okamžik, kdy Česká republika vystoupí ze Zemanova stínu. Věřil jsem, že ani jeden z postupujících nemůže být pro naši republiku, demokracii a ústavní pořádek takovým nebezpečím, jaké představoval právě Miloš Zeman, který podlézal autoritářským režimům v Rusku a Číně, z ústavy si dělal trhací kalendář, trousil jednu lež za druhou a je strůjcem nynější polarizace společnosti. O Pavla strach nemám, Babišova tiskovka mě ale dost znejistila.