Všechna opatření sice schvaluje a zavádí česká vláda, ale návrhy jsou nejčastěji z jeho odborné dílny a řídí se jeho zkušenostmi. Postupně zaváděná zpřísňující opatření směřující až k nedělnímu vyhlášení plošné karantény počítala a bojovala také s českou vynalézavostí, které se říká švejkování, s obcházením nařízení či zákonů. Takhle protřele a docela tvrdě mohl postupovat jen někdo, kdo ví, jak rychle může pandemie vyřadit doktory a nemocnice. Někdo kdo ví, jak vypadá skutečná epidemie, což zná u nás málokdo.

Profesor, „epidemiologický maršál“ Prymula je pardubický rodák, vedl vojenskou lékařskou fakultu v Hradci a třeba hradeckou fakultní nemocnici. Tu náhodou převzal po Leoši Hegerovi, který úspěšně šéfoval ministerstvu zdravotnictví. Prymulovy zkušenosti rozhodně nejsou omezené na východočeský rybníček. Je to rozdílový hráč, který dokáže obstát v nejvyšší lize svého oboru kdekoli na světě. Češi mají štěstí, že zrovna jeho mají na své straně a že zrovna teď má klíčové postavení ve vedení ministerstva zdravotnictví. Je to jeden z - ne mnoha - úspěchů současné české vlády.

Na české straně stojí proti zatím ještě stále přicházející epidemii nebezpečný vojevůdce a nebojácný, řízný stratég. A Východočeši můžou být hrdí, že je to náhodou i jejich soused. Vojevůdce a stratéga mají Češi v téhle válce skvělého. Jestli vyhrají či jak je bude nakonec vítězství bolet, ale teď bude záležet na kázni každého z nich.