Dosud přitom nebyla u poslanců ANO ničím výjimečným. Proti kumulaci vystupují dlouhodobě i Piráti. V dodržování svého postoje byli sice o něco důkladnější, ovšem i u nich se našly výjimky. Třeba Martin Jiránek ještě nedávno seděl ve sněmovně a v zastupitelstvu kraje i města Trutnov.

Postavit se veřejně za opačný názor není pro politiky jednoduché, přesto se ale takoví najdou. Třeba Martin Červíček (ODS), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nebo Jan Birke (ČSSD) už dříve deklarovali, že ve spojení svých funkcí vidí výhodu pro menší samosprávy, které zastupují. Pokud politici zvládají všechny funkce tak dobře, že si získají podporu voličů u voleb, problém vlastně neexistuje. Nebo ano?

Starosta Náchoda Birke loni ve sněmovně při hlasování o snížení platů pro kumulující politiky prohlásil, že jde o útok na nejnižší pudy a závist. Pravdou je, že o peníze jde jako vždy v první řadě. Nejvyšší odměny berou politici zpravidla v parlamentu. Pokud do svého zaměstnání chodí, je kumulace opravdu spíš populistické téma. Jenže v našem kraji jsou i opačné příklady. Právě Birke ve sněmovně nebo Miroslav Antl v Senátu jsou mezi zákonodárci dlouhodobě na chvostu docházky.

Když nepřijdete skoro na polovinu hlasování, nemůžete se divit, že lidem váš plat opravdu vadí. A pak už je skoro jedno, jestli je to kvůli funkci krajského zastupitele nebo třeba lékařské praxi. Krácení platu by tak dávalo větší smysl nikoliv podle počtu politických funkcí, ale spíš podle docházky.