Byl to od počátku neuvěřitelný příběh. V Rusku, které funguje v posledních deseti letech jako policejní stát, se objevila soukromá žoldácká armáda, která s podporou ruského státu a pak dokonce i jeho jménem byla posílána tam, kam oficiálně ruská armáda nechtěla, nebo nemohla. Často daleko do zahraničí, například od střední Afriky.

I sám Jevgenij Prigožin se vyloupl z nejbližšího okolí okruhu prezidenta Vladimira Putina. Ostatně přezdívka „Putinův kuchař“, kterou dostal kvůli síti restaurací pro kremelskou honoraci, byla zcela na místě.

Šéf wagnerovců Prigožin v prostorách budovy velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostovu na Donu
Prigožin po dohodě s Lukašenkem zastavil postup k Moskvě. Odejde do Běloruska

Když ruská armáda v první fázi agrese proti Ukrajině vykrvácela a přišla o elitní jednotky, rozhodl Putin, že tíhu dalších nesmírně krvavých bojů na Donbase nechá na Prigožinovi. A na jím sestavovaných trestních oddílech složených z těch nejhorších kriminálníků. Těm byla slíbena svoboda, pokud si na bojové linii odslouží určitý čas. U Bachmutu nechalo velení ruské armády Wagnerovce, jak se vžilo označení podle původní žoldácké formace, téměř úplně vykrvácet, ztráty za dobytí nevelkého Bachmutu šly do desítek tisíc mužů.

Prigožinovi se to ale nakonec za cenu obrovských ztrát podařilo a stal se jedním z mála ruských „hrdinů“ brutální ruské invaze. Jeho jednotky, které byly a nebyly regulérní součástí ruské armády, se chovaly často ještě brutálněji. Na druhé straně si Prigožin svými otevřenými trefnými komentáři, v nichž neváhal občas uznat i bojové nasazení Ukrajinců, získával milióny příznivců v Rusku. Stal se z něj jakýsi temný hrdina agrese proti Ukrajině.

Ministr zahraničí Jan Lipavský
Ministr Lipavský: Česko situaci v Rusku sleduje. Varuje před cestou do země

Prigožinova vzpoura, v níž už v sobotu dopoledne dosáhl obsazením dvou velkých ruských měst obrovský úspěch, je jen logickým pokračováním vývoje, kdy si mnoho lidí v Rusku dává otázku, jaký má pokračování války smysl. Není to rozhodně vzpoura těch lepších proti horším, je to vzpoura něčeho funkčního proti mizerně fungujícímu ruskému státu. A svědčí i o tom, jak málo dnes máme přímých informací o dění v Rusku, jak těžko se odhaduje, co se tam může stát dnes, zítra, za měsíc.

Putin vyvolal v Prigožinovi a jeho lidech ďábla z pekla, aby mu pomohli splnit přání v podobě úspěšné agrese proti Ukrajině. Pokud skončí jako onen příslovečný Faust, nebude se čemu divit.