Vybavujete si, jaké vášně vzbudila otázka, zda taneční show StarDance patří na obrazovku veřejnoprávní televize? A co třeba spor o prezidentskou debatu mezi finalisty Petrem Pavlem a Andrejem Babišem, kterou moderoval Martin Řezníček? Eventuálně komentáře k dočasnému odchodu Jakuba Železného a jeho stažení ze zpravodajských pořadů? A téměř každý ví, že Andrej Babiš nenávidí pořady 168 hodin nebo Reportéři ČT, nechodí k Václavu Moravcovi a je přesvědčen o dlouhodobém tažení televize veřejné služby proti jeho osobě.

Ředitel redakcí a šéfredaktor Deníku Roman Gallo
Smutné chvíle v duších novinářů

Připomínám tyto momenty proto, že i ve věku sociálních sítí, internetu a desítek platforem jsou veřejnoprávní média, a Česká televize především, klíčovým zprostředkovatelem informací, názorové plurality, poučení, inteligentní zábavy a péče o minoritní skupiny. Její role v covidové pandemii byla nezastupitelná.

Letos došlo k výměně stráží na ředitelském postu ČT, když Petra Dvořáka vystřídal Jan Souček. Jeho ambicí je, aby televizní zpravodajství a publicistika byly nejenom pohotové, profesionální a objektivní, ale také oblíbené. Nejeden odborník možná zakroutí hlavou, neboť popularita podle učebnicových pouček nemá být metou, o niž by ČT měla usilovat.

Jsem opačného názoru. Pokud si lidé budou vybírat právě její kanály, neb uspokojí jejich potřeby, bude to jenom dobře. Což neznamená, že by se měla podbízet a slevovat z kvalitativních kritérií. Jana Součka čekají dva volební roky, v nichž jím řízené médium sehraje důležitou úlohu.

Luboš Palata
Vánoce ve Svaté zemi i v nás

Stačí se podívat k sousedům, abychom pochopili, jak mocná televize je a co pro politiky znamená. V Polsku spor mezi prezidentem Dudou a vládou Donalda Tuska o jejím financování může vést až k předčasným volbám.

V Česku Petra Fialy a Petra Pavla nic takového nehrozí. Oba státníci si veřejnoprávní média hýčkají jako vzácnou květinku a obcházejí je uctivým obloukem. Jenže to je málo. Aby neuschla, musejí být pokropena vyššími koncesionářskými poplatky. A o ty si může Jan Souček, respektive ministr kultury Martin Baxa, říct tehdy, až je sami daňoví poplatníci vyzvou, aby to pro jejich veřejnoprávní média udělali.