Rychlost, s jakou byla neoficiálně ohlášena nová krajská pětikoalice, vyrazila dech. I voličům. Tak budou po kraji jezdit „oranžové" autobusy pro důchodce a studenty zdarma, kvůli kterým šli k volbám voliči sociální demokracie? Nebo začne politika rozpočtové odpovědnosti, generální úklid a dodržování slibů, kterému uvěřili ti pravicovější a volili ODS, TOP 09 či lidovce?

Nebo je to vlastně všechno jedno a den staré předvolební sliby byly jen hesly, která smáznou spolu s plakáty listopadové plískanice?

Krajská vzdorokoalice vznikla na ose „hochů, co chodí spolu".

Ještě v sobotu odpoledne stoprocentně spokojeným kandidátům ANO vítězné šampaňské do nedělního rána pořádně zhořklo. A přesvědčivý poker face proděkana hradecké univerzity dostal nový odstín i význam.

Letos se do krajského zastupitelstva dostal rekordní počet stran: devět. Takhle barevné to na kraji ještě nebylo. ANO sice vyhrálo, nakonec je to jen smolných 13 křesel a vlastně hubený výsledek. Sociální demokraté utrpěli drsnou porážku: letos zopakovali v Královéhradeckém kraji svůj nejslabší volební výsledek z roku 2004, kdy na radnicích i krajích vládla Občanská demokratická strana. I ta teď přišla o jeden mandát. Ale oběma bývalým rivalům teď pomáhá politická protřelost do sedel.

Strakatému zastupitelstvu může odpovídat i podobně duhová krajská vláda. To, co by měli pětikoaliční krajští ministři prosazovat, jde ale v mnohém proti sobě. Třeba v případě slibených oranžových autobusů, které pravicové strany před volbami odmítaly, a jejich zavedení připomínalo daleko silnější socialistický útok na zdravotnické poplatky, které výrazně pomohly zvednout oranžovou tsunami z roku 2008.

Povolební vyjednávání bývají v našem venkovském, sousedském i spokojeném kraji zajímavější než předvolební klání. V roce 2004, kdy v krajských volbách výrazně vyhrála ODS, se rychle po volbách dohodla velká koalice, ze které se potom trhla jen ODS a evropští demokraté. Sirotci pak volali: Zrada!

Po volbách v roce 2010 se zase v Hradci hledal rekordně dlouho primátor: tehdy vítězná ČSSD nakonec skončila v opozici. To hrozí i letošnímu vítězi místních krajských voleb.

V české politice platí, že vítěz nebere vše. Někdy vůbec nebo skoro nic.

Zásadní ale je, aby se na straně poražených neocitli voliči. A to mají v rukou právě hoši, kteří chtějí zažívat ve vedení kraje nová dobrodružství.