Aktivisté z KOSu zastupovali i obyvatele blízkých panelových domů a místní drobné podnikatele. Jejich názory zapracovali do námitek k územnímu řízení z pozice účastníka řízení.

Odpůrci marketu upozorňují zejména na zvýšení dopravní zátěže, urbanistickou nekoncepčnost a do lokality nevhodné architektonické řešení. Obávají se, že místní podnikatelé zkrachují a obchodní plochy na Pospíšilově třídě budou nepronajmutelné. Zároveň si však jsou vědomi, že územní plán dovoluje supermarket v místě vystavět a rozsáhlejší námitky budou uplatňovat až ve stavebním řízení.

Zmírní dopady?

„Poslední reálnou možnost úplně zabránit Penny Marketu měli zastupitelé při schvalování služebnosti sítí, my jako občanská společnost už můžeme jen mírnit negativní dopady. Například vchod by měl být i z ulice a úpravou z peněz investora by měla projít i blízká křižovatka," okomentoval nastalou situaci člen spolku KOS Aleš Dohnal.

Sdružení KOS rovněž jednalo s majiteli pozemků pod budoucím marketem o možném komunitním využití brownfieldu.

„Majitelé chtějí pozemky pouze pronajímat a utržené peníze využít k rekonstrukci v mnoha ohledech problematické Pilňáčkovy továrny a jiného investora nesehnali. Město, ač tu možnost mělo minimálně při stavbě protihlukové stěny nadjezdu, jim ani trochu nepomohlo. Další zbytečný supermarket jde plně na hlavu městské reprezentace," uzavírá Dohnal.   (ad)