Neděláme si nárok odhadovat výsledek druhého kola voleb, které se uskuteční 25. a 26. ledna. Už první kolo voleb ukázalo, jak ošidné takové tipování je. Vždyť průzkumy renomovaných agentur ve vzácné shodě nedávaly Karlu Schwarzenbergovi ani naději na postup do finále. V naší anketě jsme se náhodně obrátili na čtyřiadvacet Východočechů žijících na území Královéhradeckého a Pardubického kraje. To, že většina z nich preferuje Karla Schwarzenberga, je tedy jen a jen shoda okolností…

František Pavlíček, 35 let, administr. pracovník, Stav:
Jako levicovému voliči jsou mi bližší názory Miloše Zemana, kterého považuji za zkušeného ekonoma. Karel Schwarzenberg, člen vlády, hlasoval pro církevní restituce, vyšší daně, důchodovou reformu, s čímž nesouhlasím.

Viktor Pešek, 39 let, obch. ředitel, Česká Třebová:
Důvod je jednoznačný. Pan Schwarzenberg už má „vyděláno", u něj se dá hovořit o absenci motivů vedoucích ke korupci. Dalším důvodem je jeho velké renomé jako osobnosti v zahraničí, má daleko lepší pozici než jeho soupeř.

Jitka Zadrobílková, 42 let, jednatelka, Hradec Králové:
Nechci volit Miloše Zemana. Na můj vkus je příliš propojený s mafiány a vůbec s minulostí. Taky mi vadí ta podpora komunistů. Původně jsem podporovala Táňu Fischerovou, teď zřejmě hodím hlas Karlu Schwarzenbergovi.

Uršula Kluková, 71 let, herečka, Broumov:
Abych pravdu řekla, budu volit Miloše Zemana. Líbí se mi jeho názory a myslím si, že by se zastal i obyčejných lidí. Je chytrý a má vše dobře rozmyšlené. Sledovala jsem několik televizních duelů a jeho odpovědi mi byly sympatické.

Eva Sehnoutková, 37 let, kuchařka, Charbuzice:
Nechci, aby vyhrál Miloš Zeman, už ho prostě v politice nerada vidím, přijde mi arogantní a je mi protivný. Zkrátka podle mě neumí vystupovat. Karel Schwarzenberg mi je sympatičtější a myslím, že má zkušenosti s diplomacií.

Romana Ptáčková, 46 let, trenérka, Hradec Králové:
Miloš Zeman je pro mě momentálně jediným možným kandidátem. Cením si jeho nadhledu, kdykoliv je třeba, inteligence a všeobecného přehledu. Je to člověk stojící pevně nohama na zemi. Jeho lehkou samolibost mu ráda odpustím.

Radoslav Fikejz, 39 let, historik, Svitavy:
Moje volba jednoznačně vychází z historických zkušeností. Kandidát na prezidenta pro mě symbolizuje tradici, morálku, kontinuitu a stabilitu. Určitě sdílí podobný světonázor jako já. Vhodným kandidátem pro mě je tedy Karel Schwarzenberg.

Zdeněk Vokurka, 78 let, hudební dramaturg, Libáň:
Dávám přednost tomu, kdo společnost uklidní, podpoří pozitivní posun a zásadní změny v české politice, abychom byli zase spořádanou zemí. Volím osobnost, která občanské a politické principy bude zastávat stejně pevně jako ve svém životě.

Milan Báča, 53 let, ředitel gymnázia, Svitavy:
Je až s podivem, jak vyrovnaní kandidáti se sešli do druhého kola voleb, a to nejen podle čísel z prvního kola. Jsem připraven podpořit toho, u kterého vycítím, že by vnesl do české politiky více nového a  více by zklidňoval atmosféru
v naší zemi.

Markéta Klemmová, 30 let, fyzioterapeutka, Náchod:
Vybírat z těchto dvou kandidátů je jako vybírat si v uzeninách mezi zkaženou vysočinou, která se tváři jako nejlepší delikatesa, a starým vídeňským párkem, který si už na nic nehraje. Já mám asi raději párky. Myslím, že je to  menší zlo.

Kateřina Přibylová, 22 let, studentka, Dolní Roveň:
Zatím se přikláním k volbě Karla Schwarzenberga. Důvodů je několik.  Určitě má rozsáhlé politické zkušenosti, hodně kontaktů u nás i v zahraničí a navíc je držitelem řady různých vyznamenání. Ale i on má své proti, takže jasno ještě úplně nemám.

Ondřej Šebek, 40 let, generální manažer, Pardubice:
O tom, koho  budu volit ve druhém kole přímé prezidentské volby, mám jasno  už v tuto chvíli. Ne úplně bezvýhradně, ale dám přednost tomu kandidátovi, který má přeci jenom blíže k mému pravicovému politickému názoru.

Pavel Sedláček, 69 let, důchodce, Ústí n. O.:
Z výběru, který máme, nejsem zrovna nadšený. Volit ale půjdu a svůj hlas dám Miloši Zemanovi. A proč ho upřednostním před Karlem Schwarzenbergem? Myslím si, že má větší zkušenosti s politikou, umí mluvit a věkově spíš odpovídá funkci prezidenta.

Zdenka Kumstýřová, 43 let, ředitelka Charity, Přelouč:
Rozhodla jsem se, že dám hlas Karlu Schwarzenbergovi, a to hlavně z toho důvodu, že se děsím kontaktů jeho rivala Miloše Zemana v Moskvě. Navíc u Karla Schwarzenberga je větší záruka, že se bude snažit výrazněji pomáhat sociální oblasti, v které se angažuji.

Jan Mazal, 49 let, ředitel školy, Zdechovice:
Vadí mi, jak na sebe oba kandidáti začali házet špínu. V druhém kole prezidentských voleb upřednostním toho, kdo bude ctít zásady slušnosti. Přiznám se ale, že ani Karel Schwarzenberg a ani Miloš Zeman nepatří mezi ty, které bych na Hradě chtěl vidět.

Linda Goldmanová, 33 let, rodičovská dovolená, Kunčice:
Volbu mám úplně jasnou, pro mě je jednička Karel Schwarzenberg. Na Hradě působil už v době, kdy byl prezidentem Václav Havel. Nelíbí se mi také chování Miloše Zemana, zato Karel je šlechtic a já bych chtěla žít v knížectví. Karle, musíš ! (směje se)

Miroslav Řepa, 82 let, architekt, Pardubice:
Už v prvním kole prezidentských voleb jsem měl stanovisko jednoznačné, které nezměním ani ve druhém. Budu volit knížete Karla Schwarzenberga. Jsem rád, že i mladí lidé pochopili, že má smysl pro čestnost a zodpovědnost za vývoj v naší krásné české zemi.

Ivan Hoffmann, 72 let, podnikatel, Chrudim:
Volím Karla Schwarzenberga. Nemá komunistickou minulost, je to džentlmen a na rozdíl od svého soupeře nikoho svým projevem neurazí. Má v zahraničí úctu a vážnost a díky tomu, že je to jeden z nejbohatších Čechů, korupce je u něj naprosto vyloučena.

Ctibor Košťál, 57 let, fotograf, Trutnov:
U mne je to vítězství rozumu. Miloše Zemana nemám rád, tak volím Karla. Stejně jako v prvním kole. I když jsem vážně uvažoval o tom, dát hlas ženě. Ale naše společnost, zejména mužská část, není připravena na to, aby nám, obrazně, žena vládla. Proto spíš ten pragmatický přístup.

Lucie Ponikelská, 28 let, rodičovská dovolená,Trutnov:
V podstatě nemám teď na výběr. Můj kandidát v prvním kole nebyl zvolen a nejsem ještě rozhodnutá, jestli k volbám vůbec půjdu. Spíš ne. Kdybych si musela vybrat,  směřovala bych volbu asi k Černé Hoře, tedy ke Karlu Schwarzenbergovi. Miloš Zeman mým kandidátem není.

Dagmar Honsnejmanová, 49 let, knihovnice, Mokré:
Jelikož jsem v prvním kole volila jiného kandidáta, tak mě zatím nenapadá žádný dost dobrý důvod, pro kterého se rozhodnout nyní. Bude to nejspíš na poslední chvíli. Rozhodující roli však pro mě bude hrát skutečnost, jak který z kandidátů myslí i na nás obyčejné lidi.

Zdeněk Nováček, 55 let, majitel zámku, Potštejn:
Ve druhém kole podpořím Karla Schwarzenberga. Jsem přesvědčený, že bude skvělým prezidentem, který bude náš stát výborně zastupovat jak uvnitř, tak navenek. Pro mě je kandidátem, jehož politická činnost není honbou za politickými úspěchy a jeho morální vlastnosti jsou nezpochybnitelné.

Jindra Vybíralová, 33 let, asistentka, Hradec Králové:
Stejně jako v prvním kole, tak i ve druhém budu jednoznačně volit pana ministra Karla Schwarzenberga. A to proto, že je to slušný, čestný, chytrý a noblesní člověk, který nikdy nekradl, a proto jako jediný z kandidátů může jít příkladem mně i mým dvěma synům.

Jiří Heblt, 51 let, arciděkan, Chrudim:
V době druhého kola prezidentských voleb budu bohužel na dovolené v zahraničí. Volit tedy nebudu, protože se to technicky nedá zařídit. Kdybych se v ten čas pohyboval v okolí volebních uren,  dal bych svůj hlas s největší pravděpodobností Karlu Schwarzenbergovi.