Chřipková epidemie kosí obyvatele Hradecka. Alespoň tak o tom slyšíme v posledních týdnech snad ze všech stran. „Že bychom pozorovali zvýšený výskyt nemocných, nemůžu říct. Odpovídá to sezóně," tvrdí nicméně praktická lékařka Marie Půžová z Hradce Králové.

Říkáte, že počty nemocných odpovídají sezoně. Nepozorujete tedy nijak zvýšený nárůst pacientů v porovnání s předchozími roky?
Čísla mohou být zkreslená. Spousta lidí k nám totiž ani nepřijde žádat o nemocenskou. Důvod je logický – neproplácejí se už první tři dny. Raději si tak třeba vezmou dovolenou a zůstanou pár dní ležet. O takových nemocných pak nemůžeme mít přehled.

S čím k vám nyní lidé hlavně přicházejí?
Většinou jsou to onemocnění horních cest dýchacích, kašel, rýma a zvýšená teplota. Horečnatá onemocnění s vysokou teplotou byla spíš výjimečná. To, že mu často lidé říkají chřipka, bývá jen obyčejná viróza.

Jaký názor máte na očkování proti chřipce? Má smysl?
Očkuji ráda, protože si myslím, že to je pro řadu lidí dobré. V říjnu a listopadu tu máme docela šrumec. Když uvedu příklad: tuto sezónu jsme jen u nás očkovali zhruba 350 lidí a z toho jen asi tři pak měli běžnou virózu. V Hradci je podle mě proočkovanost relativně vysoká.

Přesto řada zdravotníků tvrdí, že je očkování zbytečné…
Očkování není zázrak a u některých lidí chřipce nezabrání. Ale neumřou na ní a zmírní to její průběh. Doporučovala bych ho ale zvláště starším lidem, jejichž tělo si už není schopné vytvořit tolik protilátek. Důležité je i pro ty, kteří trpí chronickými záněty plic nebo astmatem. Relativně zdraví lidé na životě ohroženi nejsou. Když ale pak mají s chřipkou trávit čtrnáct dní v posteli a mají vysokou horečku, tak to není nic příjemného.

Spousta lidí má také s očkováním proti chřipce špatné zkušenosti…
Když lidem nabídnu očkování proti chřipce, tak mi často řeknou: „No to ani náhodou, já jsem byla očkovaná, ale stejně jsem měla chřipku." Tyhle zkušenosti pocházejí zhruba z 80. let, kdy se hromadně očkovalo živou vakcínou, což jsou jen oslabené viry. Spousta lidí se nechala očkovat a u některých z nich se pak chřipka klidně rozvinula. Lidé si to pamatují a mají z toho obavy. Jenže technologie výroby už je dávno o něčem jiném. Ve vakcíně je, zjednodušeně řečeno, částice virů, které vyvolají tvorbu protilátek. Ale sama vakcína chřipku nevyvolá.

Na jaký typ chřipky pak vakcína působí?
Celý rok se sleduje výskyt chřipkových virů. Podle toho, jaké mezi lidmi kolují, se pak připraví vakcína. Každý rok je tedy trošku jiná.

Má smysl očkovat se ještě teď?
Teď už ne. Než si vytvoříte protilátky, bude po epidemii.

Co bych tedy měla dělat teď, abych se chřipce vyhnula? Ládovat do sebe vitamíny?
Vitamíny jsou určitě záslužné, ale nemá smysl si je kupovat jako doplněk stravy. My, co jsme dobře živení, nemůžeme mít avitaminózu. Na druhou stranu někteří lidé zelenině a ovoci moc nedají.

Co je tedy podle vás důležité?
Lidé by se měli vyhýbat hromadných akcím a také více dbát na hygienu. Moje zkušenost je, že jestli má jeden z deseti lidí kapesník, tak je to moc. Moje maminka byla jen obyčejná žena, ale to že kapesník nepatří na stůl, nás učila odmalička. Dnes jako by to většina lidí vůbec netušila. Někdy mi až zůstává rozum stát nad našimi hygienickými návyky. Vidím to denně v ordinaci i v čekárně. A to je podle mě velký problém.

Nemocných lidí přibývá. Čísla ale nemusí být přesná
Postupující plošná epidemie. Právě tak nyní hodnotí Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje rozšíření chřipky a akutních respiračních onemocnění. Monitoruje celkem 2048 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 000 obyvatel. Čísla ve skutečnosti mohou být ale úplně jiná, pravděpodobně vyšší. Lidí, kteří onemocní, ale k lékaři nejdou, je totiž celá řada. Někdo raději nemoc přechodí, jiný si vezme dovolenou a leží doma. Nemocných prý v každém případě přibývá. „Zaznamenali jsme další vzestup nemocnosti chřipkových i nechřipkových respiračních onemocnění," tvrdí hygienici. Zavřená je tak pro všechny návštěvy už od minulé středy například celá fakultní nemocnice. Stejný postup zvolila i léčebna pro dlouhodobě nemocné na Slezském Předměstí. Stejně jako v nemocnici, i tady bude zákaz platit až do odvolání.