Sobotní tragédie, při které zemřely dvě malé děti, pohnula hradeckými obyvateli. Na místo dopravní nehody v Habrmanově ulici nosí květiny, svíčky a hračky. Svou soustrast vyjadřují i na našich webových stránkách.

„To je strašné. Upřímnou soustrast a hodně síly rodičům,” zní jeden z mnoha příspěvků.

„Peklo na zemi zažijí rodiče a prarodiče zabitých dětí. Bez pomoci psychologa a psychiatra se asi neobejdou, ještě Vánoce a vyzdobená hračkářství, šílené. A viník? Co dostane? Podmínku a spokojený další život, nedělejte si iluze o nějakých dlouhých výčitkách svědomí. Rodičům přeju sílu po čase přivést na svět další dítě,” píše Marcela.

Hodně příspěvků se zabývá i tím, jak celou věc vyšetří policie, proč vůbec řidič tak nesmyslně na silnici manévroval.

„Nevím, co ten člověk prováděl, ale jsem zvědavý, jak se s tím náš slavný soudní systém popasuje,” píše freedy.

„Je to velké neštěstí, pro ty, kterých se to týká. Ovšem nás kohokoliv to může potkat zítra či za měsíc. Když se to stane řidiči, který přehlédne a neúmyslně něco zaviní, je to hrozné, stát se to může. Pakliže tento jezdit umí a jen frajeřil, v životě by neměl sednout za volant,” tvrdí na webu Eva.

„Strašná událost, sám jsem otcem malého dítěte a nedovedu si představit, že by se něco podobného stalo v mé rodině. Objevují se svědectví, že šlo o (epileptický) záchvat řidiče a ne první. Tomu bych věřil. Existuje spousta řidičů vědomých si toho, že jejich zdravotní stav jim neumožňuje řídit, ale přesto za volant sedají a dokonce i průkaz stále mají. Působím jako soudce (ne v HK, spíše na opačném konci republiky) a soudím mj. právě dopravní nehody. Letos už jsem se setkal s řidičem - epileptikem, který v malé rychlosti vyjel mimo silnici a usmrtil chodce. Už předtím u něj byla zjištěna epilepsie jako následek jiného jeho onemocnění, byl upozorněn, že nesmí řídit auto. Upozorněním lékaře se bohužel neřídil. Pátral jsem po tom, jak je možné, že nepřišel o řidičské oprávnění. Mé zjištění mě zděsilo. Lékař donedávna musel po zjištění například epilepsie u řidiče toto oznámit na - dříve dopravní inspektorát, nyní magistrát/MěÚ vedoucí evidenci řidičů a tento orgán provedl řízení o odnětí řidičského oprávnění. Dnes nejenže lékař toto není povinen hlásit, ale dokonce to ani nesmí hlásit pod pokutou (tuším) půl milionu korun - tato změna byla přijata jako součást zákonných předpisů na ochranu osobních údajů. Takže lékař má jen informovat pacienta o tom, že z důvodu zdravotního stavu nesmí již řídit a je povinen dostavit se na úřad a tam o svém stavu sám informovat. Jistě si všichni domyslíme, kolik procent řidičů svou povinnost splní. Dokud bude v tomto státě právo na ochranu osobních údajů týkajících se zdravotního stavu jednotlivce - řidiče povýšeno nad bezpečí účastníků silničního provozu, je tu něco špatně,” píše na web Hradeckého deníku SL.

Psycholog: Projdou si nejhlubší krizí

Rodiče i prarodiče zemřelých dětí si v těchto dnech sáhnou až na skutečné dno. Přestože si to nyní možná nemyslí, budou zcela jistě potřebovat pomoc odborníků, aby zvládli další měsíce. V současné době se nacházejí v období nejhlubšího žalu a iracionálních sebeobviňování typu: Kdybychom vyšli o pět minut déle, nestalo by se to. Jediný a nejdůležitější terapeut je v tomto případě čas, i když ztrátu malých dětí bude rodičům něco připomínat neustále, na to se prostě nedá zapomenout. Obzvlášť jde-li v tomto případě o tak malé děti. Smutek a deprese budou trvat desítky měsíců, tento zásah do života člověka je naprosto fatální. Na druhou stranu je naprosto nutné a přirozené, aby si žalem a truchlením prošli. Skutečně jediným lékem, který zabírá, je v tomto případě bohužel čas a netrvá to chvilku.

Jan Lašek, psycholog