„Z některých jeho výroků a chování jsem byl v poslední době dost překvapený. Ale prezident má chyby, není to robot," říká jeho dlouhodobý příznivce, který se s ním tento týden při návštěvě Královéhradeckého kraje setká osobně.

Jak dobře se s panem prezidentem znáte?
Známe se osobně. byl jsem za ním i dvakrát na Vysočině. To bylo ještě v době, kdy se o něm říkalo, že objímá stromy. Tam jsem také poprvé slyšel, že chce být prezidentem. Pak vznikla Strana práv občanů Zemanovci. Miloš Zeman byl také několikrát u nás na Stříbrňáku, byl tu ubytovaný v chatě číslo 10.

Jak se mu tu líbilo?
Moc. On má přírodu hrozně rád. Bylo vidět, že zklidnění a vytržení z toho blázince všude kolem mu dělá dobře.

Jaký je podle vás Miloš Zeman?
Poznal jsem ho jako člověka nesmírně chytrého, vzdělaného, s obrovskou pamětí. On dokáže za rok navázat tam, kde skončil. Líbí se mi něm, že i když jsem mu řekl nepříjemné věci, tak se nezlobil, ale odpověděl, že o tom bude přemýšlet. Samozřejmě jsou i jeho méně hodnotné vlastnosti. To je třeba to šílené kouření. Byl jsem šokovaný, kolik toho dokáže za den vykouřit. Na Stříbrňáku jsme mu nestačili jezdit pro krabičky.

S alkoholem už to ale prý tak hrozné není…
V pití on se velice zmírnil. Má cukrovku a i proto přešel z Becherovky, v níž je cukr, na slivovici, která cukrovce tolik nevadí. Ale co si budeme povídat, zase napadá játra. Všechno by to chtělo rozumně. Ale to už je i věc okolí, které by na něj mělo dohlížet.

Jak byste ho hodnotil jako politika?
Čekal bych od něj víc, například co se týká Ukrajiny. V dnešní dobře je nesmysl bavit se o válce. Přijde mi, jako když se vracíme do koloniálních dob a velmoci si vytvářejí své sféry vlivu. Myslím si, že do toho by se měl pořádně opřít.

Kritika na něj padá ze všech různých stran i kvůli jeho častým kontroverzním výrokům…
Moc se mi líbí bonmot, že si lidi zvolili císařova pekaře a pak byli zděšení, že tam je pekařův císař. To přesně vystihuje tuto situaci.

Neměl by být prezident tím, kdo společnost spojuje? Jemu se často daří úplný opak. Například když nedávno prohlásil, že by se postižené děti neměly učit s těmi zdravými. Mezi lidmi to vyvolalo úplnou bouři.
S tím souhlasím. Mluvit tímto stylem vůbec nepatří do dnešní doby. Začleňování hendikepovaných do společnosti je stále nedostatečné a měli bychom ho podporovat. Zeman je ale osobnost, která své má klady i zápory. A takovou tu lidskost nebo schopnost odhadnout situaci nemá. Chybí mu někdo, kdo by nahrazoval ty jeho nedostatky.

Jak to myslíte?
Společně se Šloufem vytvářel Zeman skvělý tandem. Zažil jsem se spolu a vzájemně se vyrovnávali. Dneska je sám a možná i to je důvod, proč se někdy chová tak, že nevíme, co si o něm myslet. Myslím si, že mu velmi chybí, že nemá nikoho k sobě, kdo by nahrazoval jeho nedostatky. Tady v Hradci bych to přirovnal k tandemu Fink – Springer. Také se výborně doplňují.

Vzpomenete si na nějaký zážitek s panem prezidentem?
Když tu byl Zeman naposledy, tak se sešel s panem Finkem a já jsme měl možnost se toho zúčastnit. Pan primátor nekouří a pan Zeman si dovolil, jestli si může zapálit cigaretu. Následovalo odmítnutí. Primátor mu tehdy řekl, ať se nezlobí, ale že se tady nekouří. Ale když se to po deseti minutách opakovalo, primátor svolil, že jednu tedy ano. Já jsem na něj mrkal, ať to nedělá, protože v tu chvíli jsme všichni zmizeli v kouři a v dáli bylo slyšet dávící se sekretářku. Zeman už totiž kouřil jednu za druhou.

Prezident přijede ve středu na návštěvu Královéhradeckého kraje. Setkáte se s ním?
Máme naplánované setkání v Rychnově nad Kněžnou. Pozval nás tam osobně jako Stranu práv občanů na schůzku, kde budeme mít možnost si s ním popovídat.

Na jeho příjezd do Hradce se podívat nepřijdete?
Nejsem člověk, co by rád stál někde s mávátkem. Dám přednost osobnímu setkání.