VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Škoda: 'Láska prochází žaludkem. O tom nepochybujte'

Hradec Králové, Soběslav - Rozhovor týdne s osmnáctiletým autorem knihy Škoda nevařit, oceněné na letošním světovém veletrhu kuchařských knih v Paříži, vedla Ivana Fričová.

25.3.2013
SDÍLEJ:

Martin Škoda se svou knihou.Foto: archiv autora

Vařit začal v osmi nebo v devíti  letech. V sedmnácti, při studiu na Biskupském gymnáziu J. N. Neumanna v Českých Budějovicích, napsal kuchařku nazvanou Škoda nevařit. Rázem se z ní stal hit současného knižního trhu a před měsícem se stala třetí nejlepší kuchařkou na světě v kategorii debutů na prestižním pařížském veletrhu Gourmand World Cookbook Awards.

Do knížky Škoda nevařit jsem se zamilovala na první začtení. Mám ji v kuchyni na lince, už trochu umaštěnou, a vím, že mě nikdy nezklame. Všechny recepty jsou voňavé, skvělé, čiší z nich radost a vášeň: to je přitažlivá kombinace. Fakt, že ji napsal (a na zahradě soběslavského domu svých rodičů nafotil) sedmnáctiletý kluk, mi přišel jako dost dobrý důvod k rozhovoru.

Na co jste myslel, když jste si 
v únoru jel do Paříže pro cenu?
Na nic konkrétního, hlavu jsem měl čistou a byl jsem naprosto spokojený, nicméně ještě teď jsem z toho překvapený a zároveň mám obrovskou radost, protože dostat se do finále v konkurenci stovek knih z celého světa je pro mě jako kuchaře-amatéra až snový úspěch. Přesto jsem stále na začátku, mám se kam posouvat.

Co všechno jste dnes vařil a jedl?
Je chvíli po obědě, takže jsem toho zase tolik nestihl, ale k snídani jsem měl domácí 
muffiny a k obědu salát ze sezonní zeleniny s jogurtem 
a maso.

Je vám osmnáct, ale ve vaření nejste žádný začátečník. Byl to opravdu Jamie Oliver, který vás
v osmi letech inspiroval, nebo vám prostě jídlo, které jste dostával, nechutnalo? Říká se totiž, že nejrychleji se naučí dobře vařit „mlsné jazyky".
Mě doma krmili dobře. Pohled na Jamieho Olivera byl pro mě  skutečně zásadní inspirací. To, co ve svých pořadech předváděl, jak o jídle mluvil a jak k němu přistupoval, mě prostě ohromilo.

Jaká jídla se vám vybavují z dětství?
Je jich spousta, protože já jsem nikdy nebyl moc vybíravý a nedělalo mi problém zkoušet nové věci. Miloval jsem třeba saláty ze zahrady nebo těstoviny. Ale pochutnal jsem si i na typických českých jídlech.

Jak se k vašim kuchařským začátkům v osmi letech stavěla rodina?
Upřímně si ty začátky zase tolik nepamatuji, už je to totiž nějaká doba a já tehdy určitě nepřemýšlel o tom, že bych za pár let mohl být tam, kde jsem. Byl to pro mě jen koníček, kterému jsem se věnoval ve volných chvílích. Rodina mě vždy podporovala a byla mojí základní oporou. A to se nezměnilo doteď.

Vím, že nechodíte do školní jídelny. Jaké zážitky vás odtud vyhnaly?
Jsou to asi čtyři roky zpátky, tehdy jsem se pokoušel dělat malou kampaň za zlepšení právě školního stravování na naší škole. I když byla částečně úspěšná, do jídelny jsem chodit přestal. Nejvíc mě štvala nevyváženost některých obědů 
a hlavně celková skladba jídelníčku, která byla postavená na dost nezdravých jídlech a nesmyslných kombinacích. Nechápu, jak se může na jednom talíři octnout třeba houskový knedlík a brambory nebo rýže a těstoviny. To jsou zabijácké kombinace.

Zkoušel jste někdy školním kuchařkám mluvit do řemesla 
a obrátit je na svoji víru?
Jak jsem říkal, jeden pokus byl. Bohužel můj věk a jejich částečná nepokora tomu moc nepomohly. Pár věcí se opravdu změnilo, začaly se třeba psát srozumitelné jídelníčky a na chvíli se zlepšila i kvalita obědů. Hlavní problém byl však 
v tom, že většina kuchařek, které se v kuchyni pohybovaly, neměla chuť dělat nějaké změny. Byla to pro ně jen práce, žádná láska. A to se vždycky pozná.

Miluju vaši kuchařku, je plná skvělého jídla: poctivého, žádné náhražky a zkratky, vychází 
z kvalitních surovin. A je taky velmi moderní a sálá z ní radost. Kdy jste vlastně začal tvořit vlastní recepty nebo variace?
Moc mě těší, že se vám knížka líbí. Proto jsem ji taky psal –  aby přinesla radost a třeba taky nový pohled na vaření. Příprava jídla nemusí mít jen podobu úmorné práce mezi horami nádobí. Může to být i příjemný relax s dobrým výsledkem. Vařil jsem podle svého od začátku. Nikdy jsem žádné recepty nekopíroval. Existují postupy 
a přísady, třeba u paelly, risotta a podobně, které se nemění. Zbytek je ovšem věc fantazie, chuti, experimentů. Snažil jsem se různé nápady přetvořit v realitu nebo zavedené recepty udělat svým stylem. Stále se dají různé věci nově upravovat a staré osvědčené recepty udělat modernější formou.

Řekla bych, že ve svých osmnácti letech jste se svou vášní  pro vaření spíš výjimkou.
Asi ano. Většina mladých se mnohem více zajímá o jiné věci, čímž nechci říct, že by to bylo špatně – i já mám spoustu dalších zájmů. Snažím se jen zlepšit vědomí toho, že není jedno, co jíme. Měli bychom o tom přemýšlet, protože právě tohle má a bude mít vliv na náš život, zdraví, kondici… Naštěstí můžu říct, že se mi to v rámci možností snad daří celkem dobře. Zájem lidí v mém okolí 
o jídlo se dost zvednul.

Říká se o nás, že jsme popelnicí Evropy, je nám jedno, co jíme, hlavně že toho je hodně. Které 
z těch českých stravovacích zvyklostí vám vadí nejvíc?
Bohužel je tomu do značné míry přesně tak, jak říkáte. Často se k nám dováží věci, které se jinde neprodaly, nebo by ani neměly šanci se prodat. Kvalitní maso posíláme ve velké míře do ciziny a sami si vykupujeme to méně kvalitní 
z Polska. Celý ten koloběh je mírně postavený na hlavu. Myslím si, že bychom měli více dbát na to, abychom jedli více lokálně, protože tím podpoříme zdejší produkci a navíc ve výsledku máme šanci i ušetřit. Stále jsme ještě na začátku a je pro nás podstatnější, aby byl košík plný klidně špatných věcí, než aby byl plný jen z jedné poloviny, ale my se i tak dobře najedli a ještě udělali něco dobrého pro naše zdraví a celkový vývoj.

Hodně lidí u nás špatně jí proto, že mají opravdu bídné příjmy. Máte nějakou představu o tom, jak jíst dobře a zdravě za málo peněz?
Nějakou představu mám 
a snažím se ji stále rozvíjet. Jednou z mých hlavních myšlenek je právě ukázat lidem kvalitní jídla z malého množství surovin, tak, aby je zvládli 
a byli spokojení. Právě na toto téma jsem zaměřil i jednu kapitolu v mé knize. Podle mě jde hlavně o to, abychom opravdu více začali přemýšlet o tom, co jíme a co kupujeme. Nedávno jsem například dělal tříchodové menu asi pro sedmdesát lidí a náklady na něj byly zhruba tři tisíce tři sta korun, tedy necelých padesát korun na člověka. Přitom jsem ho udělal jen 
z kvalitních věcí a řekl bych, 
že všichni byli docela spokojení.

Jak vypadá tříchodové menu za padesát korun?
Byla to krémová polévka 
z červené řepy, pomalu dušené hovězí maso na víně a grilovaná jablka.

Hodně cestujete: jezdíte na školní výměnné jazykové pobyty do Španělska, cestoval jste za bratrem do Kanady, vaše láska je Londýn. Které z gastronomických zážitků v cizině patří k vašim největším?
Jakmile mám možnost někam do ciziny vyjet, neváhám! Cestování beru  jako obrovský zdroj inspirace . Ať už se to týká gastronomie nebo celého způsobu žití. Pokud jde o kulturní zvyklosti, tak se mi moc líbil přístup Španělů – mladých i starých. Je pro ně podstatnější někam si vyrazit s přáteli a pobavit se než mít obrovský dům či drahé auto.

Ve své kuchařce spojujete jídlo 
s muzikou. Moc se mi to líbí, protože muzika i jídlo jsou vlastně pocity, zážitky, nejde přece jen 
o dávku potravy. Cítíte to stejně?
Váš pohled sdílím, protože pro mě není důležitý jen výsledný produkt, ale už samotný proces přípravy a daná atmosféra. Když nedělám jídlo 
s chutí, většinou to nebude stát za nic. Pokud vyrazím najíst se někam ven, chci, abych se v daném místě cítil dobře, protože
i to má vliv na výsledný pocit.

Co myslíte – prochází láska žaludkem?
O tom nepochybujte. Věřím tomu a už se mi to párkrát potvrdilo. Myslím si, že dobré jídlo dokáže hodně zlepšit náladu 
a vůbec celkové rozpoložení.

Jaké menu byste stvořil pro svoji slečnu jako vyznání lásky?
Asi takové, o kterém bych věděl, že jí udělá radost, nebo třeba překvapí. Navíc v podobných situacích podle mě ani tolik nezáleží na tom, co uvaříte, ale že vůbec něco uvaříte. I když máte pravdu, u mě už to všichni berou trochu jinak. Myslím, že bych připravil třeba čerstvé plněné tortellini ve vývaru a domácí čokoládový pudink s amarettem.

Existují suroviny, které jste ještě v kuchyni neměl a hodláte je prozkoumat a najít k nim cestu?
Určitě. Existuje jich celá řada – a v naší oblasti jich ani spousta není dostupná. Chtěl bych postupně gastronomii poznávat komplexněji, a s tím je právě spojené i seznámení se 
s novými produkty. V nejbližší době bych chtěl vyzkoušet citrony z Mentonu, maso z iberijských prasat a banánové listy.

Chtěl byste v budoucnu proměnit svoji vášeň pro vaření a gastronomii v profesi?
O svém budoucím zaměstnání stále ještě konkrétní představy nemám. Vím celkem jistě, že bych se chtěl věnovat gastronomii nebo něčemu s ní spojenému, ale konkrétní stále nejsem.

Co budete dnes vařit?
Dneska asi už nic, protože mám na večer domluvený program, ale zítra se chystám dělat lasagne.

Vizitka

Martin Škoda vydal vlastní kuchařskou knihu.Datum narození: 25. 7. 1994

Bydliště: Soběslav

Rodina: To jsou moji rodiče Michal a Irena a dva bratři Filip a Jan.

Nejvyšší dosažené vzdělání: Studuji střední školu.

Kolika jazyky se domluvím: Třemi. Kromě češtiny také anglicky
a španělsky.

Koníčky: Gastronomie, hudba, architektura, fotografie, design, cestování, jazyky, umění.

Muzika, kterou mám vždycky 
s sebou: Záleží na tom, co mám zrovna v mobilu. Portishead to však jistí.

Můj nejmilejší film: Death man nebo třeba Drive.

Nikdy si nenechám ujít v televizi: Na televizi téměř nekoukám.

Nejlepší rada, kterou jsem dostal od rodičů:  Věř si a jdi za svým cílem.

Moje nejoblíbenější jídlo a pití: Každé nové, které poznám a zachutná mi.

Můj osvědčený způsob, jak se dostávám z blbé nálady: Špatnou náladu se snažím nemít, ale dobré jídlo, hudba nebo třeba přátelé pomůžou skoro vždy.

Nejkrásnější místa, která jsem 
v životě navštívil: Vše má něco do sebe a nějak na mě působí.

Kde vidím sám sebe za deset let: Konkrétní představu ještě nemám, ale určitě někde, kde mě to bude bavit a budu vědět, že můžu být nějak přínosný.

Osobnost, která mě nejvíc ovlivnila: Všichni ti, kteří své práci dají něco víc, než co se po nich žádá – kousek sebe samého!

Očima blízkých

Anna Kárníková, kamarádka:
„Jaký je Martin? Určitě přemýšlivý, čestný a spravedlivý. Zní to možná jako z knihy,  ale tak tomu opravdu je. Jedinou jeho „nevýhodou" je, že je na svůj věk příliš rozumově vyspělý. To neznamená, že by se neuměl bavit, nebo by s ním nebyla legrace a neměl smysl pro humor, naopak. Jen se nehrne do návštěv diskoték, ale raději si zajde na dobrý koncert a často taky zachrání své stejně staré kamarády a spolužáky před řadou nesmyslů, které by zbytečně bez rozmyslu udělali. Přesto je společenský a rychle se seznamuje, lidé ho mají rádi. Já osobně ho mám ráda proto, že dokáže pochopit všechny problémy, kdykoliv pomůže a navíc je to skvělý společník, s kterým se nikdy nenudím a vždycky si máme co říct. Navíc je i můj zdroj dobré hudby a informací o vernisážích nových a zajímavých výstav. V neposlední řadě také skvěle vaří, nejlepší je od něj dýňová polévka. Známe se sice teprve asi tři roky, ale nezpozorovala jsem u něj žádnou změnu v chování od vydání jeho úspěšné knihy. Naopak o ní promlouval v tichosti a musela jsem sama vyzvídat. Myslím si, že je velice skromný na to, co se mu v jeho věku podařilo – a to se opravdu každému nepovede! Doufám, že to není konec jeho úspěchů, protože má mnoho nápadů a moc mu přeji, aby nás ještě něčím překvapil. Co mne na něm ale mrzí: nikdy se  mnou  nezajde na pořádné nekvalitní jídlo!"

Michal Škoda, otec:
„Martin odmalička rád jedl a byl takový –  v dobrém smyslu –  požitkář. A když poprvé v televizi uviděl Jamieho Olivera, tak se v něm opravdu cosi pohnulo a začal se pomalu cpát do kuchyně.  V době přípravy kuchařky vařil téměř každý den a někdy od rána do večera. V současné době vzhledem k tomu, že dojíždí desítky kilometrů do školy a má spoustu dalších aktivit kolem knihy, tak vaří o něco méně. Ale jak je chvilička, tak je v kuchyni a pořád vymýšlí, studuje a pátrá po nových možnostech, co a jak udělat. Vaří opravdu moc dobře, je pro mě těžké vybrat jen jedno nejoblíbenější jídlo… Nejím moc masa, ale třeba jeho cibulačka a pečená ryba s krustou ze sušených rajčat jsou opravdu luxusní. A musím upřímně říci, že vaří stále lépe. Jestli si gastronomii jednou vybere jako povolání, to vůbec neřeším. Pro mne je nejdůležitější, že Martin i jeho bráchové Filip a Honza jsou všichni skvělí kluci, úplně bezproblémoví, a byl bych rád, aby dělali práci, která je bude těšit, bavit. Záleží jen na nich, co si vyberou. Zda to bude u Martina gastronomie, nevím, neboť má potenciál i jinde, ale vzhledem k tomu, jak má v této oblasti našlápnuto, tak bych se už asi divil, kdyby se jí nějakým způsobem nevěnoval."

Za týden bude Velikonoční pondělí, noviny s rozhovorem týdne tedy nevyjdou. V pondělí 8. dubna vám přineseme rozhovor s biketrialistou Petrem Krausem.

Autor: Ivana Fričová

25.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 14 900 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ/-KA SK. C, E. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/-KA SK. C, E, Místo výkonu práce: Panelová 1126, 500 03 Hradec Králové, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: rozvoz stavebního materiálu po celé ČR, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky, kontaktní osoba: Píšová Ilona, tel. 602 128 137 (po - pá v době 8 - 15 hod). Pracoviště: Psbi, s.r.o., Panelová, č.p. 1126, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Ilona Píšová, +420 602 128 137.

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení OPERÁTOR/-KA VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: OPERÁTOR/-KA VÝROBY , - PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, nástup možný ihned, práce na směny dle výrobní linky (více variant - dvousměnný/třísměnný/nepřetržitý) , - Náplň práce: výroba a montáž elektromotorů a převodovek, zápis do výrobních dokumentů, kontrola kvality výroby , - Požadujeme: manuální zručnost, samostatnost, spolehlivost, pečlivost, ochota pracovat ve směnném režimu, - Nabízíme: po 3 měsících 114 Kč/hod.; měsíční odměna dle plnění osobních cílů do výše až 1.500 Kč; 13. mzda ve formě roční odměny dle splnění podmínek; příplatky za přesčasy a víkendy nad rámec zákoníku práce; příplatky za práci v noci a v odpolední směně nad rámec zákoníku práce dle kolektivní smlouvy; nástupní bonus 10.000 Kč, který bude vyplacen po dovršení 4 odpracovaných měsíců; příspěvek na penzijní připojištění; odměna za doporučení nového zaměstnance; finanční odměna při příležitosti životních výročí; finanční odměna za odpracované roky; příspěvek na letní tábory/ozdravné pobyty dětí zaměstnanců; týden dovolené navíc; pracovní postředí - tichá a čistá výroba; příspěvek zaměstnavatele na stravování (kantýna, stravenky); firemní akce, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky , - Upřednostňujeme zaslání životopisu na e-mail: personal_cz@buehlermotor.cz. Pracoviště: Bühler motor s.r.o., U Mostku, č.p. 466, 503 41 Hradec Králové 7. Informace: , .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 14 900 Kč

Umělečtí truhláři a řezbáři TRUHLÁŘ/-KA - RESTAURÁTOR/-KA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční třída 53, 504 01 Nový Bydžov, TRUHLÁŘ/-KA - RESTAURÁTOR/-KA, - PP na dobu určitou 2 let, nástup od 1.6.2018, - Požadujeme: praxi min. 2 roky, obor: výroba vyřezávaného nábytku, technolog výroby nábytku, - Nabízíme: ubytování, - V případě zájmu se dostavte osobně na adresu Revoluční třída 53, 504 01 Nový Bydžov nebo nás kontaktujte e-mailem: info@alnyk.cz. Pracoviště: Ladislav zátrok - provozovna, Revoluční třída, č.p. 53, 504 01 Nový Bydžov. Informace: Ladislav Zátrok, +420 602 241 195.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 30 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách VEDOUCÍ PRODEJEN. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VEDOUCÍ PRODEJEN, - PP na dobu určitou, nástup dle dohody, - Náplň práce: prodej masa a uzeniny, obsluha a výdej jídel z teplého bufetu, vedení a motivování prodejního týmu, objednávání a příjem zboží pro prodejny, celkové řízení chodu prodejny: hlavní pracoviště Hradec Králové, dozorované pobočky: Dvůr Králové, Hořice, zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů, spolupráce při náboru týmu nových zaměstnanců, - Požadujeme: zkušenosti s předešlým vedením prodejny a řízením menšího týmu lidí výhodou (8 lidí), praxi s prodejem masa a uzenin výhodou, zákaznicky orientovaný přístup, komerční proaktivní myšlení, komunikační dovednosti, empatii, obchodního a týmového ducha, zodpovědné, samostatné a spolehlivé jednání, příjemné a profesionální vystupování, čistý zápočtový list, - Nabízíme: práci v čistém a příjemném prostředí rodinné firmy, směnný provoz, práci na HPP, jistotu měsíčního příjmu fix + prémie z obratu - výdělek od 30.tis. Kč hrubého / měsíc, zaměstnanecké slevy na maso a uzeniny, bonusy za plnění tržeb, osobní automobil a mobilní telefon, zaměstnanecké slevy na prodávaný sortiment, bonusy za plnění tržeb, osobní automobil, mobilní telefon, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: reznictviuslaviku@seznam.cz. Pracoviště: Jaroslav slavík, řeznictví u slavíků, Náchodská, č.p. 198, 503 01 Hradec Králové 16. Informace: Jaroslav Slavík, +420 777 315 890.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvě derby: obrat v závěru a selhání favorita

Když mají turisté štěstí, mohou díky dalekohledu vidět sokola stěhovavého v jeho přirozeném prostředí.
3

Hnízdění sokolů má přednost. Turisté mohou dravce pozorovat dalekohledem

Střet zkušených vyzněl pro Vysokou

Hradec Králové - Krajský přebor: Bydžovští fotbalisté mají za sebou černý týden - 2 zápasy, 0 bodů, skóre 0:5.

Orlice prošla po roce očistnou kúrou

Rychnovsko - Přes čtyři tuny civilizačního odpadu vylovili vodáci a dobrovolníci o tomto víkendu z řeky Orlice. Pod patronátem královéhradeckého Klubu dětí a mládeže se totiž konal již jedenáctý ročník akce, která pro oblíbený východočeský tok znamená alespoň částečné odlehčení od každoročního přívalu nepořádku.

Dvořák: Tragédie a ostuda

Východní Čechy - Ohlasy trenérů východočeských týmů po víkendových zápasech fotbalové divize C.

Do práce na kole začne projížďkou

Hradec Králové - Hradečtí cyklisté v úterý zahájí akci Do práce na kole. Jak jinak než projížďkou po městě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT