Sledoval, jak se dívka, již chystal na velký závod, drsně zřítila z velké výšky a záhy přišla o bronzovou medaili.
Při druhé jízdě finále disciplíny slopestyle Šárka Pančochová spadla při jednom ze skoků – a nevypadalo to dobře.
„To člověk nemyslí na rozhodčí, ale na to, jestli nemá třeba zlomenou páteř," popisuje Martin Černík. „Ale před Šárkou je obrovská budoucnost," tvrdí v rozhovoru, jenž je dalším dílem cyklu Zajímaví lidé Hradecka.
Je pro snowboardisty olympiáda největší akce? Nebo spíše
X Games – tedy jakási olympiáda extrémních sportů?
Vyhrát olympiádu je fantastické v globálním měřítku. X Games jsou zase lepší pro naši komunitu a pro Ameriku, což je největší trh. Na X Games byly v této sezoně lepší výkony, protože byl lepší sníh, tady byly například při rampě potíže s teplotou.
Derou se vůbec snowboardisté
o medaile? Vždy byli považováni především za pohodáře.
My, co jezdíme freestyle, nemáme olympiádu jako něco, co nás žene dopředu. I kdyby nebyla, stejně jezdíme. Nemáme cílené tréninky, nejezdíme od dvou do tří jeden trik. Při freestyleu se lidi baví na kopci. Kdo jezdil na skateboardu, zná to, jdeš prostě jezdit. Nebo na surfu, chytáš vlny.
Užil jste si i v Soči?
Jo, byl tam fantastickej freeride, skočil jsem si pár skalek. První týdne bylo navíc perfektní počasí, takže jsme jezdili prašan.
Jaká je atmosféra olympiády?
Moc fajn, opravdu. Posbírali studenty z celýho Ruska, všichni umí anglicky, nahnali je tam jako dobrovolníky. Pro Rusko to je perfektní, ukázali trochu jinou tvář, než jsem zažil dřív. Přál bych jim, aby jim to vydrželo.
Martin Černík
• 31 let
Narodil se v Hořicích, žije
v Hradci Králové
• Na snowboardu začal jezdit
v roce 1991
• Získal druhé místo na U-rampě na mistrovství světa organizace ISF
• Zúčastnil se olympijských her
v Turíně v roce 2006
• Je trenérem Šárky Pančochové, páté ženy z olympiády v Soči
• Pořádá školu pro snowboardisty. Více informací na martincernik.cz či na czechsnowboarding.cz
Jsou Hry opravdu tak megalomanské?
Jasně, vystavěli nové horské rezorty, nějakou tu dálnici, stadiony, investice do infrastruktury byla šílená. Ale na místě to nebylo přehnaný. Řekl bych, že to dopadlo líp než v Turíně, kde jsme bydleli na staveništi.
Bezpečnostní opatření nebyla otravná?
Ta jsou vždycky podobná. Projdeš rentgenem, prohlédnou ti bágl. Kontrol bylo podobně jako na jiných akcích, ale bylo vidět, že to na každém kroku hlídá armáda. Měli to naddimenzované, jenže já to oceňuju. Lepší, než kdyby se tam někomu něco stalo.
Ve vašem sportu, snowboardingu, září české ženy. Šárka Pančochová, Eva Samková, Ester Ledecká. Proč?
Obecně ten level je nižší než u kluků, konkurence je menší. Kluků jede závod sto dvacet, holek polovina.
Vaše Šárka jezdí freestyle, Samková snowboard cross, Ledecká slalom. Jste vůbec jeden sport?
To ano, ale jsme rozdělení. Ve freestyleu je největší konkurence, naopak slalom postupně mizí. To vidíte, na horách ho nikdo nejezdí. Kros je někde mezi.
I odborníci tvrdili, že nakonec pátou Šárku Pančochovou okradli rozhodčí o medaili. Cítili jste to také tak?
Šárka u toho pádu blbě vyhodnotila rychlost, která se během dne měnila. Ale jednoznačně měla být třetí, v první jízdě zajela obtížnější triky než holky na třetím a čtvrtém místě.
Jakou má budoucnost?
Velkou. Je to jediný český závodník, který je členem mezinárodních týmů. Podílí se na vývoji snowboardů – může natáčet, jezdit freeriding.
Jak vypadá vaše spolupráce?
Jsme spolu od roku 2008. Nedělám ji babysitting, ale pomáhám jí v kariéře, jako trenér, trochu jako manažer. Sám mám přes dvě stovky odjetých závodů, nadělal jsem spoustu chyb a snad Šárce pomůžu, aby je neopakovala.
Využijete její úspěch marketingově?
Ohlasy jsou, firmy se ozývají. Ale my budeme prioritně řešit snowboarding, nechceme to hnát k celebritám. Šárka nebude předvádět výrobky, které stojí za prd. Chceme partnery na úrovni, ne jen vydělat prachy za každou cenu.