Soňa Marková, poslankyně PS PČR:
„Na tuto otázku je jasná odpověď: ano. Když už minulá pravicová vláda přes odpor většiny občanů schválila ostudné církevní restituce, je třeba je alespoň zdanit. V dnešní době je církev plně financovaná státem, církevní památky jsou opravovány z veřejných peněz a ještě dostala velkorysý mnohamiliardový dar. To je prostě nepřijatelné."

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL:
„Jsem přesvědčen, že zdanění náhrad, které církve dostávají za nevydaný majetek, by bylo protiústavní. Šlo by o retroaktivní změnu uzavřené smlouvy a navíc by byly dále znevýhodněny ty církve a církevní společnosti, které místo majetku dostávají pouze finanční náhradu. Příspěvky státu, ať už jde o dotace firmám, peníze pro handicapované či politické strany, se zásadně nedaní, takže tomuto nápadu nerozumím. Kromě toho, jakmile budou vypořádány církevní restituce, stát přestane tyto příspěvky na platy duchovních poskytovat."

Zdeněk Kuneš, děkan:
„Ten takzvaný restituční zákon má svůj věcný záměr, kterým je zmírnit některé křivdy způsobené církvím v době nesvobody. Nejde tedy o zisk, který je jako takový předmětem zdanění. Z mého pohledu se primárně nejedná o to, zda církevní náhrady zdanit nebo nezdanit, ale především o poctivost, férovost a spravedlnost."