V dnešní době člověk dělá většinu věcí, aniž by nad nimi jakkoliv přemýšlel a jediné, co se mu přes den honí v hlavě, jsou termíny písemek, deadline projektů, co vše musí ještě ten den stihnout. Následně přijde domů a zapíná facebook a televizi. A kde je čas na přemýšlení nad sebou samým, na činnost sloužící k sebezdokonalování a snahu dosáhnout vnitřní vyrovnanosti a spokojenosti se sebou samým? Prostě není.

Mně se poštěstilo dostat se na měsíc z dosahu veškeré elektronické komunikace a médií. A věřte mi, nenudil jsem se. Konečně jsem měl klid, netížily mě žádné termíny, nikdo mě nenaháněl. Tudíž jsem měl čas přemýšlet. Přemýšlet nad sebou, co se mi kdy povedlo a nepovedlo, co bych mohl dělat lépe, jak bych mohl zlepšit vztahy s lidmi kolem mě a o podobných věcech.

Když jsem se po měsíci vracel zpět do republiky, začal jsem nad spoustou věcí více uvažovat, ale především jsem se naučil vystačit si sám se sebou. Jedině sám člověk může bilancovat a přetavovat své „Já" k lepšímu.

Pokud máte možnost vzdálit se od civilizace a zanechat všechny starosti za sebou, rozhodně toho využijte. Ač vám to může přijít jako ztráta času, taková zkušenost je k nezaplacení.

Filip Bury