Populární hudební letka Mig 21 vedená charismatickým lídrem, zpěvákem a hercem Jiřím Macháčkem, nedávno zavítala do beznadějně vyprodaného pardubického ABC klubu.

Koncert této chlapecké taneční, pěvecké a striptérské skupiny z Prahy 5 Smíchova byl součástí turné Štěstí hejbe planetou.

Do Pardubic jste se vydali vlakem. Je to tím, že kapele došly peníze nebo se rozhodla pro ekologický způsob dopravy?
Cestu vlakem jsme zvolili proto, že vykazuje mnohem méně zatáček než jiné obvyklé způsoby dopravy. Navíc oplývá jídelním vozem, ve kterém jsme se rozhodli cestovat.

Jak probíhala vaše cesta vlakem do Pardubic?
Zkoušeli jsme kvalitu točeného piva v jídelním voze. Musíme rychlík RJ371 Joseph Haydn pochválit, a to včetně obsluhy. Kvalita točeného piva byla vysoká, alespoň v poměru s jinými běžnými vlaky.

Měla kvalita moku vliv na jeho konzumaci?
Ano. Tím, že byla větší kvalita, byla logicky větší i konzumace.

Na kvalitu pardubického vystoupení ale konzumace vliv neměla. Nebo ano?
Myslíme si, že na kvalitu vystoupení v Pardubicích konzumace vliv neměla.

Je to tedy nová cesta, kterou byste se chtěli ubírat – jezdit na koncerty vlakem?
Zásada to v podstatě není, ale zároveň je třeba říct, že taková jízda si vždycky vynucuje delší střízlivěcí přestávku před zvukovou zkouškou.

Nedávno jste se vrátili z úspěšné arabské mise. Z jakého důvodu jste se na ni vydali? Údajně to bylo tak, že Arabové původně poptávali po českém státu nějaká letadla Mig 21, ale když zjistili, že žádná volná na skladě nejsou, tak si objednali alespoň vás. Co je na tom pravdy?
Tato informace je naprosto mylná. Šlo o úplně něco jiného. O velbloudy. Byli jsme pozváni k některým odborným testům velbloudů. Této operace se zúčastnil především náš kytarista Tomáš Polák.
Tomáš Polák:
Při této misi na mě zapůsobilo především to, jak jsou arabští velbloudi vysocí. Když na něj člověk nasedne, je to vlastně taková chlupatá madračka. Trochu mě překvapilo, jak rychle se dokáže velbloud zvednout. Připadal jsem si jako na sjezdovce. Nespadl jsem, udržel se, což mě potěšilo.

S jakým výsledkem se z velbloudích testů vracíte?
Bohužel se nepodařilo odhadnout pohlaví velblouda. Nebo možná bohudík. (smích)

Plánujete, že se budete velbloudařině věnovat i nadále?
Velbloudařina je náš odvěký koníček. Velké bloudění je nám dáno už od nepaměti.
Tomáš Polák:
Zajímavým zjištěním pro nás bylo, že velbloud vůbec nechodil rovně. Nezjistili jsme sice, z jakého důvodu to tak je, ale bylo nám to velmi blízké.

Poohlížíte se teď po nějaké velbloudí farmě v Česku?
Po velbloudí farmě se poohlížíme prakticky od začátku naší hudební kariéry. To není nic nového. Vážně jsme přemýšleli o tom, že bychom náš park dopravních prostředků rozšířili právě o velbloudy. Ale zatím jsme k ničemu nedospěli. V tuto chvíli jsme pouze ve fázi uvažování.

Došlo kromě testování velbloudů u arabských šejků také na nějaký koncert?
Já osobně jsem raději čekal v základně, než se naši testovací jezdci vrátí. Jakmile se to opravdu stalo, nabralo naše uvažování o tomto dopravním prostředku velké obrátky. Prakticky na nic jiného už pak nebyl čas.

Letos jste vyjeli na „prognostické" turné Štěstí hejbe planetou. Co myslíte, že bude hlavním tématem šňůry v příštím roce?
Uvažujeme, že do něj zapojíme velbloudy. Pak ale možná nepřijedeme do měst, které budou dopředu avizovány. Možná zavítáme do úplně jiných a navíc v naprosto odlišných termínech. Mohlo by to být snad nejpřekvapivější turné v dějinách kapely, a to jak pro nás, tak pro diváky. Ale v tuto chvíli je to příliš čerstvá myšlenka a je předčasné cokoliv předjímat.

Zřejmě ale předpokládáte, že i s velbloudy si k vám diváci cestu opět najdou…
Budeme tomu věřit a doufat.

Začal nám advent. Jaké tradiční zvyky hodláte letos dodržovat?
Snad všechny, které k adventnímu času patří. Určitě to bude malování kraslic, pletení pomlázek a pálení čarodějnic. A samozřejmě nemůžeme vynechat ani lití. (smích)