Přestože nemá času právě nazbyt, našel si včera hodinu, aby v redakci Orlického deníku usedl k počítači a on-line rozhovoru se čtenáři.

On-line rozhovor

Ráda bych se zeptala, jestli existuje na světě místo, které toužíte spatřit, ale je natolik nedostupné (vzdálenost, finance, terén…atd.), že šance ho navštívit je spíše mizivá? (Zdena Tichá)
Můj celoživotní sen je dostat se do Antarktidy. Zatím se mi ještě nesplnil, ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Není to jednoduché, a jak předpokládáte, opravdu finančně náročné. Na nápad vydat se do Antarktidy mě přivedl můj kamarád, jmenuje se Arved Fuchs, který se tam v roce 1989 s Reinholdem Messnerem vypravil. Arved byl touto expedicí úplně nadšený.

Dobrý den, jak dlouho vám trvá připravit váš pořad? (Mirka, Č. Třebová)
Každému pořadu předchází cesta, kterou dlouhodobě plánuji a organizuji. Žádná z mých cest netrvala méně než tři měsíce, a z každé jsem přivezl spoustu fotografického materiálu. Většinou vyrážím se dvěma sty diafilmy po šestatřiceti obrázcích. Analogové technice zůstávám i nadále věrný. Pro každou diashow vyberu zhruba tisíce diapozitivů a trvá mi to několik týdnů, než je základní forma sestavena. S tímto materiálem vyrážím do rakouského Štýrského Hradce, kde žije specialista, se kterým provedu selekci na většinou sedm set diapozitivů. Z nich se později ve studiu připravují panoramatické obrázky. Výběr nám zabere většinou tři dny. On pak potřebuje dva měsíce, aby originály o sto procent zvětšil a rozdělil na tři díly, které při představení promítají najednou tři projektory na panoramatické plátno. Při mé druhé návštěvě se ve Štýrském Hradci zdržím celý týden. Diashow musí být naprogramováno, sestaveny muzikální pasáže, grafiky, mapy atd. Jak vidíte, celková příprava jednoho diashow mně zabere nejméně čtyři měsíce.

Kolik fotografií na své cestě tak uděláte? (Katka, Ústí nad Orlicí)
Jak už jsem řekl paní Mirce z České Třebové, na každé cestě spotřebuji zhruba dvě stě diafilmů, což je zhruba sedm tisíc obrázků, ze kterých pro diashow použiji pouhých sedm, maximálně osm set. Jak vidíte, je z čeho vybírat.

Dobrý den, berete si s sebou na cesty i nějaké zbraně? Uměl byste je i použít? (Petra H.)
Na žádné z mých expedic v Kanadě a na Aljašce nesměla zbraň chybět. Důležitá je velkorážná brokovnice a stále mít po ruce revolver - preferuji 44 Magnum, které je nejsilnější municí. V severské divočině jsme se setkávali často s medvědy, jeden nás dokonce napadl, ale byl jsem rád, že jsem nakonec zbraň nemusel použít. Medvědy velice rád fotografuji, ale nerad bych nějakého zastřelil. Musím však podotknout, že v ohrožení života by mně nezbylo nic jiného.

Jezdíte na své cesty i s celou rodinou? Kde chodí vaše děti do školy? (Jana)
Tím, že cestujeme celá rodina, jsou mé knihy a diashow pověstné. V devadesátém prvním, kdy jsem si bral Lenku za manželku, jsem jí musel před „oltářem“ slíbit, že ji nikdy nenechám s dětmi doma a nevyrazím do světa sám. Musel jsem ji však ještě slíbit, že oproti cestám, které jsem dříve podnikal, se budu snažit minimalizovat riziko. Dohodli jsme se na deseti procentech, které se nám v určitých situacích přehouply na sto procent. Viz medvěd na Aljašce, který nás napadl. První třídu jak se synem, tak dcerou, zvládla manželka jako učitelka sama, daleko od civilizace v mém srubu v kanadských Mackenzie horách. Nyní většinou cestujeme o letních prázdninách, které se mi podařily dětem vždy o měsíc prodloužit. Syn bude brzo inženýrem, dcera bude v příštím roce maturovat na jazykovém gymnáziu v Hradci Králové. Na minulém vysvědčení měla vyznamenání.

Můžete prozradit, kam plánujete příští cestu a podle čeho si země vybíráte? (Vlaďka)
O mých cestovatelských plánech se zmiňoval ve svém interview Jiří Koníček nedávno v Orlickém deníku. Nebude to však jen jedna cesta, nýbrž hned několik. Jedním ze snů mé manželky bylo procestovat Tichomoří, o kterém jsem však již vydal dvě knihy i uváděl diashow. Indický oceán,ve kterém si člověk může užít jak pláží, tak i palem, však ještě neznáme. Domluvili jsme se, že procestujeme všechny jeho zajímavé ostrovy – Mauritius už máme za sebou, příští rok v lednu jsou na řadě Seychely, další cesta bude na Reunion s jeho velmi aktivní sopkou a cestování chceme uzavřít na Maledivách, které nazývá můj dlouholetý přítel Miroslav Zikmund „Malými divy“. Na každém ze souostroví strávíme několik týdnů a doufám, že fotografická kniha o těchto cestách se dostane na trh nejpozději do tří let.

Rozšiřujete představení i na nová města, nebo se držíte „zajetých kolejí” a jezdíte po stejných štacích? (Jirka)
Diashow – turné s Novým Zélandem uvádím v 61 městech - od Ostravy až po Karlovy Vary - oproti loňsku jsem jej rozšířil o Lanškroun, kde jsem včera měl totálně vyprodaný sál. Moji pomocníci si pomohli tím, že z místní restaurace brali hostům židle „zpodzadků“ a nosili do sálu. Tak nadšené publikum, jako tam, jsem už dlouho nezažil a „standing ovation“ trval několik minut.

Znáte se, případně i stýkáte 
s ostatními cestovateli v Čechách? (Martin)
Znám a nepovažuji je za konkurenci, nýbrž za kolegy. Koho si však nejvíce cením, je „cestovatelská legenda“ Miroslav Zikmund, který má diashow pravidelně navštěvuje a dokonce mě pozval do své proslulé vily ve Zlíně, kde jsme si vzájemně podepisovali knihy.

Zdědily vášeň pro cestování i vaše děti, nebo se raději drží doma? (čtenář)
Kdybych našim dětem, synovi a dceři, řekl, že na ostrovy v Indickém oceánu vyrazíme s manželkou sami, měly by mi to hrozně za zlé. Cestováním jsou doslova „odkojené“. Jakub byl s námi na expedici poprvé ve svých čtyřech letech a Veronika již o rok dříve. Doufám, že ještě celou řadu let budeme vyrážet do světa všichni společně.

Je nějaké místo, kam už byste 
za živého boha nejel? (Lída A.)
Nikdy by mě nenapadlo vyrazit do zemí, kde jsou politické nepokoje a kde se válčí.

Dobrý den. Leoši, vaše výpravy musí být určitě i fyzicky náročné. Jak se udržujete v kondici, při vší úctě už nejste úplný mladík. (Jana, Lanškroun)
Celá má rodina ráda vyráží po celém světě do hor, což je patrné z mých knih a diashow. V kondici se udržuji i při mých turné - když mluvím, tak chodím - takže při každém představení „na místě“ ujdu i několik desítek kilometrů. Když nejsme na cestách, vydáváme se s rodinou v létě na horských kolech po mém rodném kraji (Krkonoše, Orlické hory) a v zimě do stejných lokalit na běžky. Před půl rokem jsme si pořídili velmi aktivního psa, border kolii, která se narodila na mé pětašedesáté narozeniny a která mě prohání po lesích nad naším domem v Jestřebích horách.