Navýšení rodičovského příspěvku je v současné době zvýšených nákladů téměř na vše, věcí nejen potřebnou, ale téměř nezbytnou. Jeho současná výše již neodpovídá skutečným potřebám rodin s dětmi. To pro nás bylo hnacím motorem při všech nelehkých jednáních s ostatními koaličními partnery. Je to jedna z dalších důležitých pomocí rodinám s dětmi, které se nám podařilo na vládě prosadit.

Václav Hořejší. Imunolog, mikrobiolog, biochemik
Nebezpečný spojenec

Šárka Jelínková
je náměstkyně MPSV a místopředsedkyně KDU-ČSL

O rodičovský příspěvek si mohou rodiče požádat z pohodlí svého domova díky jeho digitalizaci. Třeba v Praze využilo online žádost jen za letošní duben přes 70 procent rodičů. Zvýšením rodičovského příspěvku však naše pomoc a podpora rodin zdaleka nekončí. Pro nás je a vždy byla podpora rodin a pracujících rodičů prioritou číslo jedna.

Co se týká samotného jednání o výši rodičovského příspěvku, přicházeli jsme na vládu s různými návrhy. Na koaliční radě jsme jich probrali celou řadu. Výsledné navýšení je v této hospodářské a rozpočtové situaci kompromisem a dohodou na maximu možného. Současná situace je také výrazně jiná, než při posledním zvyšování rodičovského příspěvku v roce 2020, kdy naše ekonomika rostla a země nečelila žádné krizi. 

Eva Turnová
Zvonivé faux pas

Zdroj: DeníkUvědomujeme si, že hranice nového roku je citlivá, když mohou rozhodovat třeba jen dny, hodiny – tedy konkrétní datum narození dítěte. Jasná a přesná hranice ale být stanovena musí.

Pozvolný náběh, tedy varianta, že by na částečné navýšení dosáhli i rodiče dětí narozených ve druhé polovině letošního roku, bohužel nenašla podporu většiny koaličních partnerů.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.