Kdyby dali na selský rozum a vzpomněli si, že ani na kroužku zálesáků se jeho náčelník nikdy nevolil veřejně, aby z toho nebyla ostuda, možná by nemuseli zkolabovat hned dva volitelé z východních Čech (Karel Barták a Evžen Snítilý).

Počty o tom, že veřejná volba nahrává Švejnarovi, přitom nemusí být tak úplně pravdivé.

Zkušeností prověřená je úvaha, že při tajné volbě dostane Klaus pár hlasů navíc od komunistů. A možná dokonce i od „zrádců“ v ČSSD. Jenže nikdo zatím nepočítal naopak s tím, že jiné by Klaus mohl ztratit v mateřské ODS. Pravicová totiž neznamená klausovská a kandidát levice Švejnar není paradoxně o nic levicovější než Klaus.

Tyto prezidentské volby prostě nabízejí jednoho modřejšího (rozuměj pravicovějšího) kandidáta než druhého a chleba se láme jen na osobní (ne)přijatelnosti Klause. A velká část ODS by z něho v posledním funkčním období na Hradě nemusela mít radost. Třeba takový Topolánek, který se s ním nemá v lásce. Klaus se příštích pět let už nebude muset nikomu zpovídat, honit body, už mu o nic nepůjde. Největší zemětřesení by tak jeho vliv mohl způsobit uvnitř ODS.

A v ní jsou si toho mnozí dobře vědomi.