Právě dnes končí v Pardubicích prestižní celorepubliková přehlídka nejlepších divadelních komedií.

Patronem třetí soutěžní komedie na šestnáctém ročníku Grand Festivalu smíchu ve Východočeském divadle byl známý herec a moderátor Jan Čenský.

Byl jste patronem domácí komedie Mezi nebem a zemí. Jak se vám představení líbilo?
Byl jsem z něj nadšený. Už jsem dlouho nebyl v divadle jako divák a tahle komedie mě opravdu chytila u srdce. Hned po představení jsem vběhl řediteli Východočeského divadla Petru Dohnalovi, který v této inscenaci ztvárnil jednu z hlavních rolí, do šatny a řekl jsem mu: „To je tak krásně napsaná hra!" Vím, že pro ně to není moc velká pochvala. Ale já si to opravdu užil.

Přemýšlel jste nad tím, která 
z postav vám byla nejbližší?
Takhle jsem nad tím asi zatím ještě nepřemýšlel. Ale byl jsem celou dobu moc dojatý. Ten příběh je skutečně hodně silný. A rozměr duchovna, který v sobě tato hra má, je opravdu velice zajímavý.

Příběh Mezi nebem a zemí řeší mimo jiné též víru člověka 
v Boha. Jak jste na tom s vírou vy? Jste spíše ateista nebo věříte na nebe, duchy a anděly?
Vidíte, tak v tomhle bodě jsem podobný postavě Jacka Camerona. Jsem z věřící rodiny a byl jsem v tom duchu i vychováván. Ovšem ta víra není tak silná, jak by být měla, nemám v sobě v tomto bodě asi dostatečnou pokoru. Ale věřím, že tam nahoře na mě hledí nějaký anděl strážný.

Zažil jste někdy „setkání" s duchem? Nebo vás potkalo něco magického, nadpřirozeného?
Ne, já jsem proti tomuhle imunní. Obdivuji lidi, kteří se s tou energií dokáží propojit. Znáte třeba proutkařinu? Jak se s proutkem hledá voda? To mě třeba nikdy nešlo, tolikrát jsem to zkoušel a chtěl se to naučit, ale vůbec nic. A jednou jsem měl možnost chytit se jednoho proutkaře při hledání vody a něco tak silného a zázračného jsem nezažil. Když mnou proudila ta energie, bylo to něco nepopsatelného. Když jsem se pak proutkaře pustil a zkusil to sám, už se nic takového nestalo.

Splnila komedie Mezi nebem a zemí vaše očekávání patrona?
Do poslední chvíle jsem pořádně netušil, do čeho se vlastně pouštím. Ale komedie mě naprosto uchvátila. Takže kdybych nějaké očekávání měl, určitě by je předčila.

Pojďme na chvilku stranou od komedie Mezi nebem a zemí a prozraďte nám, jaký typ humoru je vám blízký?
Mám rád chytrý humor. Nesnáším laciný a sprostý humor. Pro ten podle mě není v divadle ani v televizi místo.

Pardubický Grand Festival smíchu se koná již po šestnácté. Co si myslíte o jeho tradici?
Myslím, že je úžasné, když má něco takhle dlouhou tradici. Obzvláště když je to diváky vyhledávaná přehlídka. To je opravdu velká radost. A jako bonus je to festival plný smíchu a zábavy. To je prostě dokonalá kombinace.

Jaký je váš oblíbený vtip?
To je záludná otázka. Mám rád spíše kratší vtipy a teď si zrovna žádný nemůžu vybavit. Ale počkejte, teď mě napadl jeden z ordinačního prostředí. Přijde pacient k doktorovi a stěžuje si na bolest na hrudi. Doktor ho posadí a řekne: „Nebojte se, uděláme všechna potřebná vyšetření – ultrazvuk, EKG." Pak se doktor na pacienta podívá a tlumeně mu sdělí: „Víte, toto je soukromá klinika, máte na zaplacení?" Pacient je v šoku a rozčileně: „Samozřejmě že ne, já jsem pojištěn." Doktor se usměje, vede ho ke dveřím, podá mu ruku a prohodí: „Tak buďte zdráv!".

Stručná vizitka Jana Čenského
Jan Čenský se narodil 1. května roku 1961 v Praze. Je známým hercem, moderátorem a dabérem. Tento představitel řady televizních princů a králů již od mládí hraje různé komediální a dramatické role (například v televizních seriálech Zkoušky z dospělosti, Dlouhá míle a filmech Když rozvod, tak rozvod, Dva na koni, jeden na oslu). Od roku 1995 je členem kočovné herecké společnosti, zájezdového divadla Václava Hanzlíčka (Agentura Harlekýn). Od roku 1990 vystupuje také jako moderátor společenských akcí (například soutěží miss). Účastnil se 1. ročníku televizní taneční soutěže StarDance aneb Když hvězdy tančí.   (wiki)

Kristýna Plešková