Všeho s mírou, to je základní mantra správné výživy.

Platí to také pro večerní jídla, které jsou základním tématem akce Poctivá večeře. Ano, před spaním je potřeba se najíst, ale nic se nesmí přehánět. „Člověk má jíst pravidelně, to je důležité," říká Jan Mlynář, který vytváří plány stravování pro sportovce i nesportovce.

Dřív se v Čechách tradovalo, že večeřet se nemá. Že člověk, který se nají na noc, přibere. Proč?
Bylo to špatně, má se jíst pravidelně. Měli bychom zvládnout jedno až dvě teplá jídla denně, večeře by měla být to druhé. Měli bychom se nasnídat, nasvačit, pak správně naobědvat. Ve dvě, ve tři další svačina, pak se najíst v šest večer.

Kdy by měl člověk jíst naposledy? Záleží na tom, v kolik chodí obvykle spát?
Neměl by jíst dvě hodiny před tím, než jde spát. Takže když chodím o půlnoci, klidně si můžu dát ještě v deset něco lehkého. Je to logické  – člověk jde spát dejme tomu na šest až deset hodin, v tu dobu je tělo bez živin. Proto do sebe musí dostat před spaním nějakou energii, aby mohl ráno vůbec vstát.

Jan Mlynář
• 28 let
• narodil se a žije v Hradci Králové
• vystudoval hradeckou univerzitu, pedagogickou fakultu se zaměřením na tělesnou výchovu a sport
• lyžařský instruktor
• zabývá výživovým a tréninkovým poradenstvím
• svobodný
• koníčky: fotbal, lyžování…

Co by měl člověk večeřet?
Večeře by ale měla být lehká – měla by zahrnovat těstoviny, kuřecí, krůtí, hovězí maso, zeleninu, tmavé pečivo. Dopoledne má člověk dostat do těla sacharidy, například 
v ovoci, odpoledne by měl přejít na zeleninu.

Říkáte, že se mám navečeřet kolem šesté hodiny a pak si vzít něco menšího. Co je vhodné na tu „druhou" večeři? Čím se zasytím, abych neměl hlad?
Například jogurt, ale musí být tvarohový. To je důležité – při nákupu se musíte koukat na složení potravin. Nebo mléko, ale to zase musí být plnotučné. Takovou další vychytávkou jsou arašídy a ořechy. Ty totiž člověka zasytí a přitom jich nesní hodně. Ale pozor, arašídy nesmí být solené, to není dobré.

Jak se mám chovat po sportu? Nemám hlad, ale energii přece večer doplnit musím.
To je pravda, to je důležité. Do těla se musí dostat proteiny. Po sportu by se člověk neměl přecpat, večeře by měla být lehká: těstoviny, drůbež, hovězí, zelenina. Člověk si může dát i banán, i když je to ovoce. Je v něm vláknina. Nebo tmavé pečivo se sýrem, ale ten nesmí mít nižší obsah tuku než třicet procent.

Jste pro úplné zavržení nezdravých, například smažených jídel?
(usmívá se) Ale ne, tomu se nedá vyhnout. Já si taky rád dám řízek. Ale proč nejít po večeři na půl hodiny ven se psem, na čerstvý vzduch,  místo toho, aby si člověk hned sedl k televizi. Pohyb je důležitý, člověk by se měl hýbat aspoň půl hodiny denně.

Jak mám večeřet, pokud potřebuju zhubnout?
Zásady jsou pořád stejné. Musíte mít pohyb a patřičnou stravu. Ovoce, zeleninu – obojí je velmi důležité. Nejíst bílé pečivo, ale tmavé kvůli vláknině. Zásadní je jíst často, mít pravidelný příjem čtyřikrát až pětkrát denně. K tomu správný pitný režim, musíte pít vodu bez bublinek. Nejlepší je kohoutková. Já osobně doporučuju i aloe, protože čistí střeva.

Recept podle Kozla: Telecí osso buco – 4 porce

Suroviny: 4 plátky osso bucco (telecího kolena), 4 bobkové listy, 4 kuličky nového koření, 10 g česneku, 3 snítky tymiánu, 60 g řapíkatého celeru, 120 g rajčatového pyré, 30 ml olivového oleje, 100 g šalotky, 60 g petržele, 125 ml piva Velkopopovický Kozel světlý, 0,7 l drůbežího vývaru, nastrouhaná kůra z 1 citronu, sůl, pepř.

Postup: Maso osolíme a opepříme čerstvě namletým pepřem a v kastrolu ho na olivovém oleji opečeme dozlatova 
z obou stran. Stáhneme ze sporáku, maso vyjmeme a odložíme stranou na talíř. Kastrol postavíme znovu na sporák a na výpeku si orestujeme dozlatova šalotku pokrájenou na jemno, celer a petržel pokrájené na kostičky. Přidáme rajčatové pyré, podrcený česnek, bobkový list, nové koření a orestujeme. Zalijeme pivem, zavaříme a přidáme opečené koleno, přelijeme vývarem, přidáme tymián, opět zavaříme a pečeme přiklopené poklicí v troubě předehřáté na 180 ˚C doměkka. Podle potřeby šťávu zredukujeme (odvaříme) do konzistence omáčky. Do omáčky nakonec před podáváním nastrouháme kůru z citronu. Podáváme s rýží nebo vařeným bramborem.