Zaujalo mě, že jste v Královéhradeckém kraji vyhráli ve studentských volbách. Co tomu říkáte a jaké podle vás máte reálné šance?
Martin Hanousek: Udělalo nám to velkou radost. Naše heslo ostatně zní "O generaci lepší politika". Tenhle výsledek ukazuje, že nastupující generace hledá nový směr a souhlasí s tím, jak chceme politiku dělat my. K těm šancím - volební potenciál průzkumů pro ČT nám dává přes 10 %, takže je vidím jako velmi slušné. K tomu je ale potřeba, aby nás voliči - nejen ti mladí - skutečně přišli podpořit.

Proč by vás měli lidé volit?
Martin Jiránek: Naše kandidátka je pestrá a plná schopných lidí. Nejsme zatížení žádnými vztahy s různými společnostmi a s tím spojenými službičkami. Když se řekne transparentnost, tak místním starým šíbrům naskakuje husí kůže. Podle Transparency International mají Piráti a Zelení nejtransparentnější volební kampaň a přesně takoví budeme i ve vedení kraje.

Co je z vašeho pohledu zcela špatně v našem kraji od jeho úplného počátku, tedy od roku 2000? Co byste změnili zcela od základu?
Martin Jiránek: Tak úplně od začátku pod nás měly patřit Pardubice i se svým krajem. To ale berte s nadsázkou.
Hodně nám vadí, že stále roste počet úředníků. Kraje začínaly mnohem menší a pořád se rozrůstají. Kraj také není dostatečně transparentní, zejména ve veřejných zakázkách, činnostech rady a zastupitelstva. Navíc hodně špatně komunikuje s občany. Lidé sotva znají jméno hejtmana, ale co má vlastně kraj na starosti, co zařizuje, jaký má rozpočet, to neví takřka nikdo. Kraj vůbec aktivně nevyhledává názory občanů a nevyužívá je pro své lepší fungování. Na všechny tyto problémy se po volbách zaměříme. Snad s výjimkou těch Pardubic.

Jistě máte na kandidátce odborníky na všechny oblasti, které kraje spravují. Můžete nám představit jednotlivé stínové gestory?
Martin Hanousek: Nejlepší bude, když vás odkážu na náš web - www.piratiazeleni.cz/kandidati. Zde naleznete naše kandidáty. Troufám si říct, že máme velmi kvalitní a profesně rozmanitý tým odborníků.

Kompletní znění on-line rozhovoru si můžete přečíst v tomto odkazu.