Po dlouhých letech se podařilo hradecké radnici zrevitalizovat plochu u Labe vedle fakultní nemocnice. V lokalitě do té doby nelegálně parkovaly stovky aut, které dlouhodobě ničily místní zeleň. Město tomu letos na jaře učinilo přítrž.

Revitalizaci prostoru se ve svém propagačním videu snaží prodat i náměstek primátora Jiří Bláha (ODS). Používá však i argument, který Hradečáky na sociálních sítích po právu nadzvedl ze židle. „Jak za mnou vidíte, život ukázal, že nedošlo k poklesu parkovacích míst a v pohodě zaparkujete,“ říká Bláha a ukazuje na poloprázdné parkoviště. Po dotazech přiznal, že video natáčel v odpoledních hodinách.

Jak to s parkováním u nemocnice reálně vypadá? Parkovacích míst, byť nelegálních, samozřejmě ubylo. Zaparkovat ve všední den ráno a dopoledne v okolí nemocnice je složitější než kdykoliv dřív. Řidiči často hledají parkovací místo desítky minut a přímo na straně u Labe se parkoviště naplní už během brzkého rána. Hlídka strážníků, která musí na místě usměrňovat řidiče denně už od půl sedmé ráno, poté příjezd k Labi pravidelně uzavírá. Řidičům, kteří auto dost možná ze zoufalství nechali na cyklostezce nebo trávě, rozdali strážníci za dva měsíce na 350 pokut.

Řešením dlouholetého problému s parkováním u nemocnice rozhodně nemůže být ničení zeleně a nedodržování předpisů. Není tak sporu o tom, že projekt města je záslužný. Tvářit se ale z pozice náměstka, že problém s parkováním u nemocnice neexistuje, je jednoduše totální úlet.