Velký rozruch vzbudilo mezi obyvateli Hradce Králové nedávné spuštění služby sdílených elektrokoloběžek. V ulicích města se jich pohybují zhruba dvě stovky. Lidé na nich jezdí po chodnících nebo je chaoticky odkládají na naprosto nevhodná místa.

Hradečtí politici, kteří se teď na provozovatele zlobí, mají sami máslo na hlavě. V červnu naprosto nepochopitelně neschválili memorandum, kterém mimo jiného jasně vymezovalo parkovací místa. Teď se tak stává i to, že navzdory slibům v memorandu parkují koloběžky přímo na historickém Velkém náměstí.

Koloběžky v Hradci Králové
Koloběžky zaplavily Hradec, zaměří se na ně i strážníci

Jenže ještě více másla na hlavě mají jiní politici – zákonodárci v českém parlamentu. Jasně, hradečtí zastupitelé se zachovali nepochopitelně, jenže zmíněné memorandum stejně není ničím jiným než veřejným slibem s nulovou právní váhou. Opravdovou pravomoc sdílené elektrokolběžky regulovat, totiž města podle českých zákonů vůbec nemají. A to přesto, že třeba v Praze fungují už tři roky a problémů tam s nimi bylo víc než dost. Hradci tak nezbývá než doufat v rozumný přístup provozovatelů a tlačit na poslance a senátory (třeba i ty hradecké), aby se o potřebnou legislativu konečně zasadili.