Učitelé z hradeckých základních uměleckých škol chtějí tento pátek jít darovat krev. Oslaví tak šedesátileté výročí vzniku škol ve městě. Přidat se může kdokoliv.

„Pokud se díky těmto akcím nabalí noví dárci, jsme za ně jedině rádi," přiznává Vít Řeháček, primář transfuzního oddělení hradecké nemocnice.

Učitelé dají krev
Umělecké školy slaví významné výročí. A třeba i darováním krve. Sami učitelé uměleckých škol jdou příkladem, přihlásilo se jich už pětadvacet. Půjdou darovat krev v den pololetních prázdnin, což je 31. leden.
Přidat se mohou i rodiče a plnoletí žáci. K akci je třeba se telefonicky přihlásit v kanceláři ZUŠ Střezina (tel.: 495 279 600), kde se zájemcům nabídne volný středeční termín a čas (od 9 nebo 14 hodin). Na mail nebo telefon pak zájemci přijde informace k odběru krve.

Kolik na Hradecku registrujete dárců krve?
Je to přibližně deset tisíc lidí, kteří dávali krev během posledních dvou let alespoň jednou. Ročně máme tak 30 tisíc odběrů.

Je krve dostatek?
My nemůžeme nabírat krev do zásoby, nevydrží dlouho. Vždycky, když nám chybí, tak dárce obvoláváme. Například teď před Vánoci se k nám lidé nahrnuli a my je nemohli ani uspokojit. Lepší je, když jsou odběry  rovnoměrně rozložené.

Jaké máte zkušenosti s prvodárci, vydrží?
Je to dobré, v průměru tak minimálně polovina z nich se pak stává pravidelnými dárci.

Dá se říci, že je nějaká krevní skupina vzácná?
Vzácná je ta, co právě chybí (směje se). Ne, je to tak. Vzácná krevní skupina vlastně neexistuje, protože nemoci se dle krevních skupin nerozdělují. Určité procento lidí daruje a určité krev potřebuje, je to vyrovnané.