Pavel Svoboda, ředitel speciálních škol:
Vánoční přípravy mne naprosto děsí. S přírodními stromky jsem skončil před mnoha lety, když jsem na kole jel vybírat stromek až na Nový Hradec. Dojel jsem tam zmrzlý, pak jsem se půl hodiny přebíral v kupách stromků, zaplatil a jel domů, na kole se stromkem v ruce a nebyl jsem zmrzlý, spíše skleněný. A doma? Nevděk! Nařkli mne, že ten můj skvělý výběr je hanba lesa! Od těch dob je pro mne parťákem umělý stromek. Už i proto, že jsem doma na Vánoce den až dva, potom kvačím na hory. Vrátíme se, neopadaný stromek složíme a žijeme dál. Na vánočních přípravách se podílím minimálně. Nepeču, okna nemyji, vykonávám jen to, co se mi nakáže. Asi se za to stydím, ale já to jinak neumím, nebaví mne to.

Tomáš Vymetálek, architekt:
Letos jsme s vánočními přípravami ještě nezačali, ale již se k tomu schyluje. Pro stromek jezdíme vždy celá rodina již tradičně na jeden statek do Chaloupek, kde je prodávají čerstvě nařezané z lesa. Doma se na přípravách podílím spíše drobnostmi, protože před koncem roku bývám tak pracovně vytížený, že mi na to zbývá minimum času. Například dárky balím každoročně v noci. Co se domácnosti týče, tak to loupám ořechy na cukroví, vystojím dlouhou frontu na kapra v malšovické rybárně, nazdobím stromeček, připravím předkrm ke sváteční večeři. Plus samozřejmě nějaký ten úklid, ale ten bývá většinou až na poslední chvíli. Předloni jsme trávili Vánoce i Silvestra v zahraničí, finální úklid tím pádem nenastal a nikomu z nás to nakonec ani po návratu domů nechybělo.

Michaela Hartigová, basketbalistka  Hradce:
Na Vánoce se pomalu, ale jistě připravujeme  i u nás doma. Miluji světlo svíček, takže atmosféra Vánoc je podtržena na každém kroku plápolajícím plamínkem. K tomu samozřejmě nesmí chybět vánoční hvězda – ta pravá královna  spolu s podomácku vytvořeným adventním věncem. Sem tam nějaká vánoční dekorace a do party chybí už jen stromeček. Na něj však přijde řada až tak týden před Vánocemi. Samozřejmě s partnerovou pomocí.

Jiří Vlček, exšéf okresního úřadu:
Zvonění čertů, Mikulášů a konečně i andělů připomíná, že budou brzy Vánoce a potom i konec roku. Do letošního teplého podzimu to nějak nezapadá. Ale budiž, kalendář říká svoji pravdu. U nás doma se  proto neděje nic zvláštního, pouze vanilkový cukr více voní. Jsem zvědav na Mikuláše a to proto, jestli si vzal z minulého roku ponaučení. On totiž vypil hodně alkoholu a druhý den mu muselo být hodně, hodně zle.