Po celém roce od komunálních voleb už totiž zástupcům hnutí ANO, ODS a Změny pro Hradec a Zelených přestává před občany jako vysvětlení dalších krachů investičních projektů stačit to, že je špatně připravili jejich předchůdci. Neúspěšný tendr na fotbalový stadion za tři čtvrtě miliardy a také už dvě neúspěšné soutěže na zhotovitele lávky přes Labe jdou totiž čistě za současným vedením radnice v čele s náměstkem pro investice Jiřím Bláhou (ODS).

Spojnice Šimkových sadů a druhého břehu Labe v Hradci Králové.
Město chce zkontrolovat nepovedené investice

Že jsou z toho v koalici rozladění, dokazuje návrh zastupitele a také poslance za ANO Jiřího Maška. Ten minulý týden na jednání zastupitelstva navrhl, aby město neúspěšné investice zpětně nechalo prověřit. Chce zjistit, zda je chyba na straně projektantů nebo úředníků magistrátu. Externí audit jistě nebude levná záležitost, za podobný u projektu na stadion zaplatilo město před rokem několik milionů. Jenže pokud není magistrát dlouhodobě schopen projekty na rozdíl od jiných měst dotahovat k realizaci a Hradec kvůli tomu začíná být pro smích po celé zemi, jiná cesta není. A v případě nelichotivých závěrů musí také někdo vyvodit osobní zodpovědnost.

Pokud má koalice odvahu, měla by takový audit prosadit. Pak ať se ukáže, zda jsou ti neschopní na radnici nyní nebo v minulém období. Zatím to vypadá, že v obou případech.

Ilustrační fotografie.
KOMENTÁŘ: Tepna kardiaka se přivře ještě víc