Tato výprava toužila jako první dobýt nejjižnější místo planety. A skutečně 12. ledna 1912 stanuli polárníci na jižním pólu. Čekalo je tam ovšem zklamání, jelikož je zhruba o měsíc předběhla výprava norského polárníka Roalda Amundsena. Scottova výprava pak během zpáteční cesty měla smůlu na extrémně špatné počasí a všichni její členové zahynuli.

Hradecká inscenace tak mapuje jeden tragický neúspěch, ke kterému bylo ale zapotřebí značné odvahy a vytrvalosti. Autoři hry Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček nakládají s historickými fakty velmi volně. V jejich podání se tak na pól dostanou jen tři členové výpravy – vůdce Scott, doktor Wilson a fotograf Bowers, ve skutečnosti přitom byla výprava pětičlenná.

Amundsen kontra Scott je inscenace, která si vystačí jen s minimem dialogů. Ty jsou doplňovány zápisky z deníku výpravy. Velkou roli hrají zvuková a světelná stránka.

Scéna je laděná (jak jinak) do bílé barvy. Hojně využívaný je princip stínového divadla, kterým je pěkně znázorněna cesta na místech věčného sněhu a ledu. S pomocí hudby se daří navodit jímavou atmosféru.

I pro dospělé

Divadlo Drak hraje primárně pro dětské publikum, Amundsen kontra Scott je ovšem inscenace, která má šanci zaujmout i dospělé. Ostatně pro vyloženě malé děti ani příliš vhodná není, jelikož tragický osud Scottovy expedice ústí postupem času v čím dál tísnivější atmosféru.

Závěr ale není bez naděje. Výprava ztroskotala, sny se nepodařilo naplnit. Zůstává ovšem vědomí, že ústřední trojice polárníků dokázala překonat protivenství a pokusila se vypořádat s jednou dosud nepokořenou metu v dějinách lidstva. A při všech prožitých strastech dokázali polárníci zůstat i dobrými přáteli až do smrti.