Jsem rodákem z Kosic u Chlumce nad Cidlinou. Zde jsem chodil do základní školy i Lidové školy umění, jsem zakládajícím členem zdejšího mládežnického dechového orchestru. Dnes sice aktivně nehraju, ale podílím se na organizaci hudebního festivalu Vrzáňovy Kosice, který založili kamarádi mého otce, muzikanta a učitele dechových nástrojů na této škole. Pracoval jsem ve dvou bankách, leasingové společnosti, krátce v herním průmyslu, 10 let na ministerstvu financí a nyní v profesním sdružení firem. Byla to řadová místa pokladních  až po vedoucí funkce. V letech 1996-8 jsem se jako poslanec podílel na legislativě, což předznamenalo mé pozdější působení na ministerstvu financí. A v parlamentu jsem osobně poznal i Miloše Zemana jako skutečně mimořádnou osobnost. Protože mne politika baví, logicky jsem chtěl své další působení spojit s ním, a proto jsem se stal zakládajícím členem SPOZ. Na letošních mimořádných parlamentních volbách se podílím jak účastí v kampani, tak kandidaturou na třetím místě. Miloše Zemana je třeba podpořit a lituji toho, že ho osobně nemohou poznat i jeho nevoliči. Změnili by názor.

Proč bychom měli volit právě SPOZ?
Především pro naše čtyři volební priority. Možná se vám to bude zdát málo, ale až se udělá pořádek ve veřejných financích a státním rozpočtu, budeme moci naplňovat jednu společenskou potřebu za druhou. Za prvé je to tedy zákon o prokázání původu příjmů a majetku. Jde o základní protikorupční nástroj, který musí mít moc soudní k tomu, aby zloději a korupčníci skončili za mřížemi a jejich majetek byl zkonfiskován. Zadruhé chceme snížit DPH u základních potravin a léků na 10 %, protože na základních potřebách nemá stát vydělávat. Zdanit je třeba luxus. Zatřetí je třeba vázat výplatu sociálních dávek pro ty, kteří chtějí pracovat, a nikoli pro ty, kteří na celém systému parazitují. Mimochodem, za parazity nepokládáme osoby samostatně výdělečně činné. Před těmi hluboce smekáme. A nakonec je to posílení práv občanů na poli volebním, tedy aby si mohli přímo zvolit starostu, primátora či hejtmana. Jak dokládají průzkumy, voliči jsou s přímou volbou prezidenta spokojeni, je tedy třeba tento proces dokončit.

Co nabízíte voličům vy osobně?
V parlamentu je nepřeberné množství témat, jimž se můžete věnovat a legislativně na nich pracovat, jak říká pan prezident, v zájmu dolních 10 milionů. Kdysi jsem se věnoval bankovním tématům a podařilo se mně prosadit odškodnění okradených klientů po krachu bank. Jestli je něco opravdovou hrůzou, pak když lidé o své zdaněné a uspořené peníze přijdou kvůli tunelářům nebo třeba exekutorům, na něž je třeba si též posvítit. Naštěstí krach bankovního sektoru je již za námi a privatizace proběhla opět díky Miloši Zemanovi dobře. Dnes máme témata jiná.

Co vidíte jako velmi aktuální?
Jako vysoce aktuální vidím nutnost korekce církevních restitucí. A už mě nebaví poslouchat výroky některých politiků, že to nejde. Zákonem jde téměř vše. A pokud církve budou vznášet své nehorázné požadavky dotýkající se dokonce symbolů české státnosti, pak já odpovídám stejně nehorázně : Církve mimo zákon!

Babišovo hnutí ANO či Úsvit Okamury oslovují voliče brutálně populisticky. Jak čelit této manipulaci?
Je to jednoduché, nevolit je. Myslím, že dostatečnou zkušenost jsme udělali s véčkaři. Dnes jsou recyklováni právě u Okamury. A ANO se brzy může změnit v NE. To ve chvíli, až se pár nováčků postaví proti panu Babišovi a on zjistí, že tyto lidi neuřídí jako ve firmě, protože je nebude moci vyhodit. A nastane rozklad a kupčení s hlasy. Všichni to přece pamatujeme a historie se opakuje.

Jaký výsledek voleb byste si přál?
Přál bych si, abychom získali 10 procent. Pokud ale lidé cítí, že se mají dobře, klidně mohou experimentovat s neprověřenými subjekty. Osobně jsem ale přesvědčen, že je pět minut po dvanácté, a proto je třeba volit „na jistotu". Tu my nabízíme a voliče nezradíme.   (bn)