Byly všude, v celém domě, v obýváku, na chodbách, ale i v ložnici. Panenky, kočárky, miniaturní pokojíčky, medvídci a další hračky. Velká vášeň Lenky Dedeciusové z Hradce Králové. „Už jsme se doma opravdu nemohli hnout a obchod s kabelkami a galanterií jsem měla už dlouho. Tak teď ukazuji lidem panenky ve svém panenkáriu," říká sběratelka v rozhovoru, jenž je  dalším dílem cyklu Zajímaví lidé Hradecka. Vzácné a historické panenky vystavuje v prostorách v Úzké ulici nedaleko Velkého náměstí od prosince loňského roku.

Vaše sbírka je úctyhodná, jak dlouho vznikala?
Panenky sbírám v podstatě odjakživa, už nějakých čtyřicet let. Jezdím po burzách, v současné době se dá hodně zajímavých kousků sehnat na internetových aukcích a samozřejmě velkou zásluhu na početnosti mé sbírky mají přátelé a známí, kteří mi panenky nosí. Velkou radost mám, když mi přinese nějakou hračku třeba i návštěvník panenkária. Najde ji na půdě a ví, že u mě se bude mít dobře a potěší ještě další.

Evidentně vás zajímají spíše historické panenky. Jaká jsou data jejich narození?
Tak ty nejmladší jsou z roku 1970, pár kousků mám i z roku 1900. S panenkami si hrály děti už v pravěku, ale ty typické třeba s porcelánovou hlavou se začaly vyrábět kolem roku 1878 ve Francii. Ta spolu s Německem dokonce jedno období soutěžila o to, jaký výraz panenek bude nejlepší.

Když procházím panenkáriem, vidím panenky představující spíš holčičky. Chybí mi miminka, kterých je dnes v obchodech nespočet.
To je pravda, dřív se miminka moc nevyráběla. I když třeba pro mladé šlechtičny ano. Povzbuzovali u nich tak mateřský cit, protože bývalo zvykem, když se dámě narodilo dítě, takřka ihned se o něj starala chůva. Mladé urozené dámy s malými dětmi nepřišly jinak vůbec do styku.

Umělé slečny ve vaší expozici mají nádherné šaty i doplňky. Kde to sháníte?
Mám jednu paní, která je strašně šikovná a oblečky mi šije na míru. Jinak přijdou na řadu bazary, tam jsem sehnala třeba paruku pro panenku. Tenkrát se dělaly z pravých vlasů.

Máte v panenkáriu nějaké zvláštnosti? Pochlubte se.
Najdete u mě panenky od prestižních výrobců z Německa i Francie, mají své rodné listy a některé z nich jsou skutečně vzácné. Zajímavé je také, že některé panenky hýbou očima nahoru a dolů a jiné zase do stran. Jsou vyrobené z různých materiálů – z porcelánu, z papírmašé – to je taková zvláštní směs z papíru, klihu a pryskyřice, z celuloidu a dalších materiálů. Mám tady i panenky z Asie, bábušky z Ruska – to všechno mi dovezli známí. Na výstavě najdete i dobové pokojíčky pro panenky, kočárky, houpacího koně nebo králíka. Máme tady i nějaké kluky, jeden je dokonce z roku 1920. Cenné jsou i papírové panenky.

Je ještě nějaký kousek, který by vám ve sbírce chyběl a vy ho chcete získat?
Já už si svůj sen splnila a našel místo v mé ložnici, nebudu ho ani vystavovat, bojím se o něj.

Barbie! Nevidím tady barbie, ta už se také začala vyrábět před mnoha lety? Tahle celebrita mezi panenkami se vám nelíbí?
Ne, jsou to takové podvyživeniny. (směje se)

Existuje něco jako klub sběratelů panenek? Scházíte se, poměřujete své sbírky?
Mám několik kamarádek, které propadly stejné vášni. Scházíme se a doporučujeme si nejrůznější aukce nebo burzy. Pokud jedna jede někam nakupovat, zeptá se ostatních, jestli něco neshánějí. Panuje mezi námi kolegialita a vůbec žádná konkurence.

Lenka Dedeciusová

- panenky sbírá už přes 40 let;
- žije se svým manželem v Hradci Králové;
- zajímá se i o veřejné dění, je předsedkyní Komise místní samosprávy města – střed;
- před tím, než si v Úzké ulici zařídila panenkárium, provozovala v těch samých prostorách prodejnu kožené galanterie.

Historie začíná v 18. století

Panenky mají bohatou historii. Vydala by na několik encyklopedií. Nabízíme alespoň stručný výpis významných dat.

1878 – ve Francii se začínají vyrábět panenky s porcelánovou hlavou BEBES INCASSBLE.
1884 – Velká Británie – panenky vystřižené z papíru, na kterých lze měnit šaty.
1890 – začíná se vyrábět panenka v podobě nemluvněte – BABY DOLL.
1918 – nejslavnější hadrová panenka RAGGEDY ANN (hadrová Anička).
1959 – na trhu se objevuje panenka BARBIE, a zcela se tak mění dívčí vkus.