„Zůstali jsme v polovině úprav. Chybí nám zhruba padesát milionů. Při pohledu na jiné investice to není zase tak moc peněz, abychom zachovali historickou budovu, která patří ke starému Hradci,“ uvedl předseda okresního soudu Jiří Veselý.

Peníze by investoval do opravy fasády, výměny oken starých 50 let, do předláždění dvorů, rekonstrukce kanalizace z roku 1778 a také do vysušení a izolace exekučních skladů v suterénu v bývalých konírnách, kde jsou dodnes mramorové žlaby.

Ministerstvo spravedlnosti ale upřednostňuje jiné stavby. „Do investičního programu do roku 2013 je nutné započítat dokončení justičního areálu v Brně a také stavby či úpravy soudů v Karlových Varech, Pardubicích, Zlíně, Jihlavě, Liberci a Olomouci. Do té doby se předpokládá i dokončení prací na hradeckém soudu. Současný stav ale jeho chod neomezuje,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Justiční areál prochází rekonstrukcí od roku 1994, kdy se soud do kasáren nastěhoval. „Když jsme přišli po armádě, tak tu byly toalety s térovými žlaby, které se umývaly zahradní hadicí. Dům byl v dezolátním stavu,“ řekl Veselý.

Poslední velkou přestavbou objekt prošel v uplynulých třech letech. Stavební firma zrenovovala za 80 milionů korun střechu a podkroví, kde vzniklo téměř 60 kanceláří. (raš)