Na první pohled jde o skvělou zprávu, jenže při bližším pohledu jednoduše něco nesedí. Po více než roce života s koronavirem už odborníci dokáží poměrně jasně odhadnout, jak moc je vir v populaci rozšířený. A je zcela zřejmé, že z 36 tisíc školáků musí být pozitivní minimálně desítky žáků.

Kde je tedy problém? Česká vláda podobně jako už dříve chtěla ušetřit. Rozhodla se proto ve školách testovat antigenními testy, které podle odborníků nejsou pro plošné testování bezpříznakových dětí vůbec vhodné. Navíc těmi téměř nejlevnějšími. Jeden test vyjde zhruba na 65 korun. Kvalitní PCR test přitom dnes stojí například 150 korun. A stačí dělat je jednou týdně. Rozdíl je tak 20 korun. V bezprecedentní době, ve které už rok žijeme, je takový rozdíl mizivý.

Vláda se nesprávně rozhodla šetřit. Podobně, jako když na podzim objednala jen část nabízených vakcín. Počty jsou přitom jasné. Čím déle budeme žít s omezeními, tím víc tratíme. A tohle částečné rádoby šetření nám nijak nepomůže. Naopak hrozí, že se kvůli nekvalitním testům bude vir ve školách šířit a my se v tom všem budeme plácat o to déle.