Od 15ti let hraje za extraligový tým pozemního hokeje Slavia Hradec Králové. Teď mu je čerstvě šestnáct a už za dva měsíce se stane vůbec nejmladším moderátorem v profesionálním éteru, v jednom celoplošném českém rádiu (Fajn rádio). Kromě moderování se věnuje i tvoření tématických videí. Internetoví fajnšmekři znají Romana Straku pod přezdívkou Cody, která ho doprovází už několik měsíců. Je další ze zpovídaných v cyklu Zajímaví lidé Hradecka.

Jak se dostane obyčejný kluk ze základní školy k moderování?
Tak začalo to sázkou, protože na rádiu Kiss Delta běžel pořad Poprvé a já jsem se vsadil s kamarádem z pozemního hokeje, že se tam dostanu. No a ono se to nakonec povedlo, dostal jsem se tam a tu hodinu jsem tam odvysílal. Takže jsem vlastně poprvé vysílal 
v profesionálním rádiu.

To byl tedy začátek moderátorské kariéry…
Je to tak, v té době mi bylo čerstvě čtrnáct let, konec osmé  třídy… Potom jsem ale objevil SeeJay Rádio, zrovna začínalo, hledali moderátora, a tak jsem to zkusil. Psal jsem tam, volal jsem si s tehdejším programovým ředitelem. No a pak jsem najednou seděl ve vlaku a jel jsem na casting do Prahy. Dopoledne jsme udělali hlasovky a potom jsem už celý den strávil učením se 
s velice profesionálním odbavovacím systémem, který používají i ta nejlepší rádia u nás.

Takže jste se ve čtrnácti letech dostal na úroveň profesionála?
No… (směje se) To se tak říci nedá. Začal pro mě totiž takový pravidelný víkendový kolotoč. Jezdil jsem měsíc každou sobotu do rádia, spíš mě do toho prostě hodili, a to bylo asi nejlepší, co mohli udělat. No a potom to přišlo – začal jsem moderovat. Samozřejmě nade mnou byl pořád dozor, když jsem vysílal sám. Vzpomínám si, že když jsem něco zkazil, tak hned ve studiu zvonil telefon:  Romane, Romane, takhle to nejde, to musíš takhle…  (směje se).  No a nakonec jsem tam strávil asi půl roku.

Roman Straka
• 16 let
• bydlí v Hradci Králové
• bude studovat Střední průmyslovou školu v HK
• baví ho sport, moderování a holky
• největší úspěch: vysílání na celoplošné rádiové stanici
• přezdívka: Cody

Skončil jste v září. Bylo to kvůli škole?
Jasně, nestíhal jsem a nezbyl mi skoro vůbec volný čas, ale zároveň tahle věc mě možná přivedla k tomu, že jsem se začal věnovat tvorbě videí. Byla to pro mě taková náhrada, takže i aktuálně, když mám čas a především nápad, tak něco natočím pro pobavení mých fanoušků.

A stačilo vám to?
No, asi ne. Zvykl jsem si na sobotní rituál v rádiu a chybělo mi to.

Tak co vás nakonec nakoplo, že jste se začal snažit dál?
Zjistil jsem, že nějaký ten čas bych přece jen našel, tak jsem napsal do dvou rádií se sídlem v Hradci, ale tam to nevyšlo. Takže jsem pak zkusil napsat na Fajn rádio. A najednou přišla odpověď od programového ředitele, že si myslí, že mám talent a měli bychom se sejít. Udělali jsme hlasovky, no a pak jsem čekal, jak jsem dopadl. Klaplo to a já jsem dostal možnost učit se ve víkendovém vysílání. Teď už se těším na moje pravidelné víkendové vysílání od září 2013.

Takže spokojenost…
No určitě, ale proč se neposouvat dál a nezkusit třeba i televizi?

Pojďme se ještě vrátit k vaší internetové tvorbě. Vystupujete pod přezdívkou Cody, tvoříte videa na aktuální téma. Co vás k tomu vůbec přivedlo?
Viděl jsem to na internetu a říkal jsem si, že bych to mohl zkusit. Já jsem už fanoušky 
z rádia měl, tak jsem začal točit videa. Řídil jsem se především sebou, ale takovým mým vzorem je, kromě Leoše Mareše, i Kamil Bartošek, alias Kazma. Ale nechtěl jsem nikoho kopírovat, takže jsem vymýšlel svoje nápady, a když něco přišlo, tak jsem to prostě udělal. A takhle to mám i dneska. Jsem prostě rád, když se lidi zasmějí.

Máte slušnou sledovanost, přes 1400 odběratelů a přes 34 000 zhlédnutí… Nestalo se vám někdy třeba to, že vás někde někdo poznal?
Jo, stalo! (rozzáří se) Bylo to tady v Hradci, kde bydlím, na nádraží. Dvě mladý holky mě tam oslovily. Ty seš ten z netu, my tě sledujeme, dáš nám podpis? (směje se) No tak jsem se podělil o podpis, ale od té doby se mi to už nestalo. Ale ten pocit, který jsem měl, byl hrozně super, nepopsatelný. 
I z toho důvodu, že to byly fanynky.

Přál bych Hradci extraligový titul

„Mám i sportovní cíle. Už přes osm let hraju pozemní hokej za domácí tým TJ Slavie Hradec Králové. I když tenhle sport, kterému se věnuji, je o týmové spolupráci, takže jenom moje snaha někdy nestačí. Je to o všech na hřišti. Nicméně mohu se pochlubit, že jsem se minulý rok dostal do širšího výběru reprezentace U-16. Do toho finálního jsem 
se pak bohužel neprobojoval, byl jsem  hodně naštvaný – ale to už je věc trenérů. Ale začal jsem hrát i za náš A tým, tedy za chlapy, kteří hrají extraligu. No a to, co si přeju, je, abychom do Hradce dostali konečně extraligový titul. Letos jsme tomu byli už hodně blízko," říká Roman Straka.

Ondřej Novotný