Budou ale muset přidat i ze svého. I když stát nebude lidi ke spoření nutit, pokud se jednou rozhodnou peníze do fondů vyvést, už to nebudou moci vzít Z úspor na individuálních účtech budou lidem vypláceny pouze doživotní penze. Nebude tedy možné vybrat si úspory jednorázově.

Co na to říkají známé osobnosti z Královéhradecka?

Mirek Vaňura, tvůrce a hlavní tvář televizního pořadu 112
Povinné by asi spoření být nemělo, je věc každého, jak moc myslí na zadní kolečka. Ale je dobře, že se o tom mluví, alespoň všem dojde, že „starat se“ musíme začít brzo.

Jakub Kolmistr, šéfredaktor studentského časopisu Break Times
Sám zatím nespořím, protože studuji, a tak ani nemám z čeho. Spoření by možná mělo být povinné, už jen proto, že je to součástí celé reformy důchodového zabepečení.

Jakub Martinec, sbormistr Českého chlapeckého sboru
Spoření na důchod je věcí osobní zodpovědnosti každého z nás. I když je pro mě důchod zatím daleko, spořím si již několik let, nerad bych se spoléhal pouze na stát.

Zdeňka Koutníková, vede Domov pro matky s dětmi v Hradci
Penzijní spoření by se pro každého mělo stát povinností. Stát ale musí garantovat bezpečnost těchto peněz a v případě úmrtí pojištěnce by je měli dostat pozůstalí a ne stát.

Ondřej Tikovský, kancléř a tiskový mluvčí hradecké univerzity
Politici by se měli rychle dohodnout, nejen v otázce důchodové reformy. Čekám i na další změny, ale zatím se mi exekutiva jeví jako dosti „neakční“. K naší škodě.