Pavel Bradík, bývalý hejtman kraje:
Nesmírně živé a spjaté se jménem mé první paní učitelky paní Svobodové. Ona dokázala, že můj přechod z maminčiny náruče do života byl bez velkých zklamání. Dokázala každý den řešit naše nové otázky, nápady, vztahy a já ji miloval. Věřím dokonce tomu, že co neudělá učitel v základní škole nikdo už nenapraví.

Martin Hosták, trenér hokejistů Hradce:
Osobně si svůj první den ve škole moc nepamatuji. Přeci jenom od toho dne už je to nějaký ten pátek. Nicméně, co si pamatuji, tak z prvních tříd mám velmi příjemné zážitky. Paní učitelky na nás byly milé a také jsme si hodně hráli s kamarády. Prostě ideální začátek školní docházky.

Ema Hubáčková, 
operní pěvkyně:
Na první den první třídy mám vzpomínky moc krásné. Ostatně stejně jako na celé své dětství. Pamatuji si ten sváteční den dodnes. Bylo to v Děčíně. Maminka s ostatními rodiči stála u okna naší třídy 
a paní učitelka Jauklová nás všechny vítala. Byla na nás moc hodná a měli jsme jí jako děti velmi rádi. Pořád se usmívala, každý den nám na kamnech ohřívala mlíčka, která jsme dostávali na svačinky. A my jsme jí za to nosili dárečky a na začátku každé hodiny jsme jí zpívali písničky.

Lukáš Gilányi, Laxus, pomoc pro uživatele drog:
Vždycky se divím, když poslouchám někoho, kdo si pamatuje, s kým seděl v první třídě v lavici, co provedl a jaký za to slízl trest. Mám pocit, že celý první stupeň se mi ve vzpomínkách slil do neurčitého tvaru. Konkrétnější vzpomínky mám na přezuvky v pytlíku, čaj v plastové lahvi 
a svačinu v látkovém ubrousku, modré ruce od inkoustu nebo na to, jak jsme na výletech zvraceli v autobuse po zmrzlině. Úplně první školní den je ale zahalen nepropustnou mlhou.